Jak zostać audytorem? To nie takie trudne!

jak zostać audytorem

Kim jest audytor?

Audytor wewnętrzny jest podstawowym stanowiskiem w dziale audytu wewnętrznego. Jego zadaniem jest uczestniczenie w projektach audytorskich i wykonywanie prac założonych w planie audytu. Audytor musi doskonale rozumieć m.in.: cele organizacji, specyfikę ryzyka biznesowego, operacyjnego oraz finansowego, w którym działa firma. Jak zostać audytorem? To nie takie trudne!

Audytorem wewnętrznym może zostać praktycznie każda osoba. Jedynym wymogiem jest uzyskanie certyfikatu, który uprawnia do wykonywania zawodu. Aby go uzyskać konieczne jest ukończenie odpowiedniego szkolenia. Trwa ono zazwyczaj 2-5 dni i kończy się egzaminem sprawdzającym zdobyte umiejętności. Szkolenie jest najważniejszym krokiem do uzyskania rejestracji w IRCA jako audytor systemów zarządzania jakością wg normy ISO 9001.

Jak wygląda szkolenie, dzięki któremu możesz zostać audytorem?

Jak zostać audytorem? Podczas szkolenia słuchacze zostaną zapoznani z terminologią używaną podczas audytów oraz z wymaganiami danej normy np. ISO 9001. Kurs ma na celu naukę efektywnego planowania, przeprowadzania i raportowania audytów wewnętrznych lub zewnętrznych. W czasie szkolenia zostaną szczegółowo przedstawione wymagania odpowiednich norm. Ponadto zostaną ci wyjaśnione takie kwestie, jak cele audytu, a także sposób, w jaki należy do niego przystąpić, przeprowadzić go i przedstawić jego wyniki w raportach. Zazwyczaj na szkoleniu zostają także przekazane informacje dotyczące odpowiedzialności oraz cech osobistych osób, które mogą zostać audytorem. Poza wiedzą teoretyczną słuchacze odbywają również ćwiczenia i warsztaty ukazujące praktyczną stronę zawodu.

Szkolenie jest najważniejszym krokiem do tego, by zostać audytorem. Jednak pomocne mogą okazać się także studia podyplomowe z dziedziny zarządzania jakością. Często w ramach studiów istnieje możliwość otrzymania certyfikatów menedżera jakości czy audytora wewnętrznego. Studia umożliwiają zapoznanie się z metodyką wdrażania i audytowania systemów zarządzania jakością. Audytorzy mogą specjalizować się w różnych branżach. To w jakim sektorze zdecydujesz się pracować zależy od twoich zainteresowań, wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Skoro wiesz już, jak zostać audytorem nie pozostaje ci nic innego, jak zapisać się na kurs. Potem możesz zacząć zdobywać doświadczenie jako audytor.

Jak zostać audytorem?

Kiedy będziesz miał już za sobą pierwsze przeprowadzone audyty, a twoje umiejętności i wiedza będą na wysokim poziomie warto pójść o krok dalej. Musisz wiedzieć, że każdy audytor wewnętrzny może także zostać w późniejszym czasie audytorem wiodącym. Jest on odpowiedzialny za planowanie pracy oraz nadzór nad realizacją audytu przez zespół audytorów. Można powiedzieć, że wskakuje on na wyższy poziom. Warto zatem szukać szkoleń dla audytorów wiodących, które są akredytowane przez organizację IRCA – International Register of Certificated Auditors. Jest to największa, międzynarodowa jednostka certyfikująca kursy dla audytorów systemów zarządzania. Dzięki temu zwiększysz swoje kwalifikacje i będziesz miał większy zasięg możliwości zawodowych.

Czy warto zostać audytorem?

Audytor to bardzo unikalny zawód, do którego jak widać nie tak łatwo się przygotować. Ma on zarówno swoje wady, jak i zalety, na podstawie których każdy sam musi zdecydować czy jest to coś, co mu odpowiada. Dla jednych praca audytora może wydawać się niesamowicie żmudna i nieinteresująca, w wyniku czego wykonywanie jej nie może być przyjemnością. Jednak są audytorzy, którzy rzeczywiście lubią swoją pracę i spełniają się w niej. To już zależy od indywidualnych skłonności i preferencji. Z pewnością trzeba liczyć się z ogromną ilością formalności i wykonywaniem powtarzalnych czynności setki razy. Praca audytora może jednak okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli jej wcześniej wspomniane cechy ci nie przeszkadzają, a do tego lubisz wyzwania. Występowanie różnego rodzaju trudności i problemów jest wpisane w pracę audytora, a chociaż w miarę upływu czasu i podnoszenia swoich kwalifikacji może ona stać się łatwiejsza, to periodyczne pojawianie się wyzwań jest nieuniknione. Jest to praca, która potrafi wymagać dużo zaangażowania i wysiłku. Dużo też zależy od tego, gdzie będziemy zatrudnieni. Na stałe w jednej firmie zatrudnia się audytorów wewnętrznych, jednak tylko w wielkich korporacjach jest to stanowisko samodzielne. W mniejszych przedsiębiorstwach jest to tylko funkcja dodatkowa pracownika, który na co dzień zajmuje się czymś innym. Resztę audytorów czeka podróżowanie z miejsca na miejsce i wykonywanie audytów w różnych firmach. Wiąże się to niekiedy z pokonywaniem kilkuset kilometrów w ciągu jednej nocy, aby zdążyć dojechać na miejsce następnego audytu. Zawód ten może więc w niektórych przypadkach wymagać poświęceń. Należy też wziąć pod uwagę, że na stworzenie raportu z audytu może nie być czasu w ciągu dnia i audytorowi pozostanie dokończenie go już w hotelu. Takie odległości pomiędzy miejscami kolejnych zleceń biorą się z tego, że każdy audytor ma swoją określoną specjalność i czasami ciężko jest znaleźć w pobliżu siebie dwie firmy poszukujące audytora o właśnie tej określonej specjalności. W rezultacie audytorzy z długoletnim doświadczeniem często mieli okazję odwiedzić już naprawdę duże połacie kraju.

Zarobki audytora

Zastanawiając się nad tym, jak zostać audytorem i dlaczego, z pewnością każdy pomyślał o zarobkach. Zarobki audytorów zależą od różnych czynników. Inne są dla audytorów wewnętrznych, a inne dla zewnętrznych. Posiadane doświadczenie, kwalifikacje i staż pracy też odzwierciedlają się w wynagrodzeniu. Można powiedzieć, że przeciętny audytor wewnętrzny zarabia około 5-6 tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku audytora zewnętrznego wszystko zależy od ilości zleceń, jaką przyjmie. W danym miesiącu jego zarobki mogą być więc znacznie mniejsze, podobne lub znacznie większe niż audytora wewnętrznego.

Aby zostać dobrym audytorem nie można spoczywać na laurach. Ukończenie szkolenia z wynikiem pozytywnym to jedno, a późniejsze poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń to drugie. Jednostki certyfikujące bardzo często organizują warsztaty i szkolenia swoich audytorów, które mają na celu podniesienie kwalifikacji oraz ujednolicenie standardów i sposobu postępowania audytorów zewnętrznych. Warto także dokształcać się na własną rękę, chociażby udając się na wspomniane już studia podyplomowe. Pamiętaj, że inwestując w siebie zwiększasz swoje szanse na większą ilość zleceń i możliwości współpracy z różnymi jednostkami.

 

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *