3 najczęstsze błędy popełniane przy oczyszczaniu twarzy

3 najczęstsze błędy popełniane przy oczyszczaniu twarzy

Jak donoszą specjaliści w dziedzinie pielęgnacji cery, skuteczne oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych etapów odpowiedniego dbania o skórę. Dzięki prawidłowym nawykom nie tylko można pozbyć się niechcianych zaskórników i trądziku, ale również sprawić, że cera będzie promienna, a to marzenie niemal każdej kobiety. Warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy oczyszczaniu twarzy, które z pewnością choć raz zdarzyły się każdemu, aby szybko je wyeliminować.

1. Nieodpowiednia higiena

Choć punkt ten może brzmieć co najmniej zabawie, gdy mowa o myciu twarzy, warto zastanowić się, czy podczas zabiegu oczyszczania skóry zachowana zostaje odpowiednia higiena. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na trzy aspekty: czyste dłonie, odpowiednio przechowywane produkty do pielęgnacji oraz świeży ręcznik przeznaczony tylko do twarzy.

Czyste dłonie

Wchodząc do łazienki często po drodze dotyka się wielu przedmiotów, m. in. klamki, która jest siedliskiem bakterii. Niektórzy podczas pielęgnacji umilają sobie czas przeglądając media społecznościowe na telefonie komórkowym lub puszczając z niego muzykę czy podcasty. Nie trudno się domyślić, ile brudu i drobnoustrojów zamieszkuje szybkę telefonu… Zanim rozpocznie się oczyszczanie twarzy należy więc dokładnie umyć ręce za pomocą mydła i ciepłej wody.

Przechowywanie produktów

Nie bez znaczenia jest również sposób przechowywania kosmetyków. Bardzo ważne jest to, aby opakowania były szczelnie zamknięte, tak, aby produkt miał jak najmniejszy kontakt z bakteriami z dłoni (mimo uprzedniego umycia rąk, skóra nigdy nie będzie sterylnie czysta) lub z otaczającego je środowiska. Nie należy pozostawiać kosmetyków porozrzucanych po kabinie prysznicowej czy na podłodze, tym bardziej, gdy nie są odpowiednio zamknięte.

Czysty ręcznik

Wiele osób posiada jeden ręcznik do wycierania twarzy, ciała oraz włosów po kąpieli. Jest to niestety duży błąd, który bardzo łatwo może zniszczyć efekty nawet najlepszej pielęgnacji. Na ręczniku, którym wyciera się całe ciało gromadzi się mnóstwo bakterii, co może niekorzystnie wpływać na wygląd cery. Skórę na twarzy powinno się osuszać osobnym ręcznikiem, który najlepiej wymieniać dwa-trzy razy w tygodniu. Osoby posiadające skórę wyjątkowo problematyczną, mogą zmieniać go nawet codziennie.

2. Nieodpowiednia metoda

Odpowiednia metoda oczyszczania twarzy jest równie ważna, co zachowanie właściwej higieny. Wciąż wiele osób myje swoją twarz w nieprawidłowy sposób, przez co nie może uzyskać satysfakcjonujących efektów pielęgnacji. W wielu przypadkach, kiedy na skórę nakładany jest makijaż lub krem z filtrem UV, najlepiej sprawdzi się oczyszczenie dwuetapowe. Pierwszy etap polega na zmyciu warstwy kosmetyków z powierzchni skóry (często używa się do tego produktów bardziej tłustych), drugi natomiast oczyścić ma pozostałości zabrudzeń. Dopiero tak umyta twarz jest gotowa na przyjęcie serum oraz kremu. Jeśli ten krok pielęgnacji wykonany zostanie niedbale, nawet najdroższy krem nie będzie miał szansy wniknąć w skórę, ponieważ w porach nadal przechowywane będą pozostałości makijażu, co z łatwością przyczyni się do powstania zaskórników.

3. Nieodpowiednie produkty

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów, które obiecują cudowne efekty już po pierwszych kilku zastosowaniach. Niestety rzeczywistość często weryfikuje skuteczność kosmetyków i wiele z nich okazuje się zupełnie nie spełniać oczekiwań konsumentów. Wybierając odpowiednie kosmetyki do oczyszczania twarzy warto wziąć pod uwagę to, jaki ma się typ skóry. Niektóre produkty reklamowane są jako odpowiednie dla każdego rodzaju cery, jednak bardzo rzadko ta sama formuła sprawdza się zarówno u osób ze skórą suchą, jak i trądzikową. Aby dobrze dopasować produkt, warto zaobserwować, jakie substancje korzystnie wpływają na kondycję naszej twarzy, a które działają na jej niekorzyść. Przy wyborze kosmetyku koniecznie należy sprawdzić skład. Warto unikać silnych substancji myjących, jak SLS lub takich, które przesuszą skórę, np. alcohol denat. Niekiedy zdarza się też, że wybrany żel lub pianka nie radzą sobie z zabrudzeniami twarzy i nie domywają jej. Wtedy lepiej nie ryzykować i szybko wymienić kosmetyk. Takie produkty mogą spowodować dodatkowe zapychanie porów, przez co na skórze zaczną pojawiać się niedoskonałości, a w najgorszym razie trądzik. Dobranie odpowiedniego olejku czy żelu to niestety metoda prób i błędów. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ skuteczne oczyszczanie to połowa sukcesu w walce o piękną skórę twarzy.

Dodaj komentarz