Jak optycznie powiększyć mieszkanie bez wyburzania ścian?

Jak optycznie powiększyć mieszkanie bez wyburzania ścian?

Jak optycznie powiększyć mieszkanie bez wyburzania ścian?

Małe mieszkanie może wydać się o wiele większe, jeśli zastosujesz kilka tricków, które je optycznie powiększą. Wcale nie musisz burzyć ścian i otwierać kuchni na salon, by zwiększyć przestrzeń. Możesz to oczywiście zrobić, ale przecież nie zawsze taka możliwość istnieje. Jeśli w twoim małym mieszkanku tego zrobić się nie da, postaw na optyczne powiększenie mieszkania.

Jakie tricki zastosować, by optycznie powiększyć mieszkanie?

Optyczne powiększenie mieszkania to wywołanie złudzenia, że jest ono większe, niż wskazuje na to metraż. Można to osiągnąć odpowiednimi zabiegami. Oto niektóre z nich:

Jednolita podłoga w całym mieszkaniu

Ten zabieg sprawi, że powierzchnia będzie wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. Ważne, aby była to jasna podłoga i najlepiej bez dywanów, ewentualnie z małymi dywanikami ocieplającymi wnętrze.

Jasne kolory ścian

Jasny kolor ścian wpłynie korzystnie na powiększenie przestrzeni, gdyż lepiej odbija światło. Mogą to być białe ściany albo jasne w tonacji zbliżonej do koloru podłogi. Należy unikać wzorzystych tapet, szczególnie o dużych geometrycznych wzorach. Czasami w wąskim pokoju, jeśli chcemy poszerzyć węższą ścianę, warto pomalować ją w poprzeczne pasy.

Fototapeta

Optyczne powiększenie przestrzeni zapewni nam fototapeta z rozległym widokiem. Można ją zastosować w każdym małym wnętrzu, nie tylko w pokoju. Trzeba tylko pamiętać o tym, by nie stosować tego zabiegu w każdym pomieszczeniu, bo zepsuje efekt. Jeśli położymy ją w kuchni, w pokoju zastosujmy inny trick.

Lustra

Podwajają przestrzeń. Można nimi dowolnie powiększać wnętrza, przy czym trzeba pamiętać, że lustro wiszące poziomo poszerzy wnętrze, a pionowo je podwyższy. W małym pokoju lub przedpokoju warto postawić szafę z lustrzanymi drzwiami. Duże lustro w małej łazience również optycznie ją powiększy.

Oświetlenie

Pomieszczenie wyda się optycznie większe jeśli będzie w nim więcej niż jedno źródło światła. Warto postawić nie tylko na oświetlenie górne, ale i boczne, a nawet punktowe, np. podświetlane witrynki w meblach, czy półki we wnęce.

Czego należy unikać?

Żadne zabiegi na optyczne powiększenie mieszkania nie pomogą, jeśli będzie ono zagracone i będzie panował w nim bałagan. Tylko uporządkowana przestrzeń pozwala na osiągnięcie odpowiedniego efektu. Unikać należy też ciężkich i ciemnych mebli oraz dużych zasłon. Najkorzystniej będą wyglądały meble na nóżkach. Dekoracji ściennych nie powinno być za dużo i najlepiej wieszać je w jednej linii.

Urządzanie małego mieszkania nie jest łatwe, ale warto się trochę postarać i odpowiednio zorganizować przestrzeń, a nawet optycznie ją powiększyć, by była funkcjonalna, cieszyła oczy i zapewniała odpowiedni wypoczynek.

Dodaj komentarz