Olej kokosowy – korzyści i skutki uboczne

Olej kokosowy – korzyści i skutki uboczne

Olej kokosowy przez jednych uważany jest za doskonałe źródło kwasów tłuszczowych, przez innych nazywany nawet trucizną. Jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku. Z jednej strony ludzie, w których diecie od lat występuje olej kokosowy rzadziej zapadają na choroby serca. Z drugiej jednak strony zawiera on znacznie więcej tłuszczów nasyconych niż czerwone mięso. Co za tym idzie jego nadmiar może powodować problemy sercowo – naczyniowe.

Pomaga w spalaniu tłuszczu

Trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) zawarte w oleju kokosowym zwiększają wydatek energetyczny, a co za tym idzie powodują, że spalamy więcej kalorii. MCT trawione są w inny sposób niż pozostałe tłuszcze. Transportowane są bezpośrednio do wątroby i wykorzystywane jako gotowa energia lub zamieniane w ketony (rodzaj kwasu wytwarzanego z tłuszczu w wątrobie). Ponadto olej kokosowy pomaga zmniejszyć głód. Jest to szczególnie ważna zaleta dla osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy. W połączeniu z dietą ze zmniejszoną zawartością węglowodanów oraz regularnym treningiem, odpowiednia ilość oleju kokosowego daje znakomite efekty spalania tłuszczu. Należy jednak spożywać go w racjonalnych ilościach, ponieważ jego nadmiar może powodować wręcz odwrotny efekt.

Zwiększa poziom “dobrego” cholesterolu

Spożywanie zbyt dużej dawki tłuszczów nasyconych może wpłynąć niekorzystnie na organizm. Jednak nie wszystkie tłuszcze są takie same. Badania wykazują, że te zawarte w oleju kokosowym zwiększa poziom “dobrego cholesterolu, jednocześnie zmieniając “zły” cholesterol w mniej szkodliwą formę. Dlatego też wielu specjalistów uważa, że pomimo dużej zawartości tłuszczów nasyconych, olej kokosowy ma korzystny wpływ na serce.

Korzystny wpływ na skórę i jamę ustną

Aby korzystać z właściwości oleju kokosowego niekoniecznie trzeba go spożywać. Olej kokosowy jest wykorzystywany przy produkcji wielu kosmetyków. Wmasowany w skórę dogłębnie ją nawilża. Łagodzi również objawy egzemy. Ponadto blokuje około 20% promieni UV. Niektórzy, dla poprawy poprawy oddechu i zabiciu bakterii, płuczą nim usta.

Efekty uboczne

Olej kokosowy jest wysokokaloryczny. Spożywany w dużych ilościach może przyczynić się do wzrostu masy ciała oraz otyłości. Ponadto specjaliści doradzają wyłączenie go z diety osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, u których może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Spożywany w dużych ilościach może ponadto powodować:

  • biegunkę,
  • skurcze żołądka,
  • dyskomfort żołądkowo – jelitowy.

Olej kokosowy jest naturalnym składnikiem, który możemy włączyć do codziennej diety. Należy jednak pamiętać, aby spożywać jego racjonalną ilość, ponieważ o ile niesie on ze sobą dużo korzyści dla zdrowia, to w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić.

Dodaj komentarz