Palarnia kawy – co to za miejsce? Jak wypalają kawę profesjonaliści?

Palarnia kawy – co to za miejsce? Jak wypalają kawę profesjonaliści?

Wraz ze zmieniającymi się gustami Polaków w kraju przybywa palarni kawy. Najczęściej są to miejsca tworzone przez pasjonatów, którzy z ziaren kawowca wydobywają to, co najlepsze. Jak działa palarnia kawy? Gdzie powstaje najwięcej palarni? Jak z ziarnami obchodzą się specjaliści?

Palarnia kawy – jak działa? Jak wygląda proces palenia ziaren?

Chociaż stolicy jeszcze daleko do miejsca, gdzie na każdym rogu znajduje się palarnia kawy, Warszawa to miasto, gdzie obiektów tego typu jest w Polsce najwięcej. Nie jest ona jednak zupełnie odosobniona w tym względzie. Wraz ze zmieniającymi się gustami Polaków w całym kraju przybywa lokali, w których można dostać świeżo paloną kawę. Jak zatem przebiega proces palenia kawy i dlaczego jest tak istotny?

Żeby wydobyć z ziaren kawowca to, co najlepsze, poddaje się je działaniu wysokiej temperatury. Wypalanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut i odbywa się w specjalnych piecach, rozgrzanych do temperatury 240-270 stopni Celsjusza. Jest to ostatni etap produkcji kawy. Wprost z palarni trafia ona na sklepowe półki oraz do kawiarni, restauracji i w ręce indywidualnych odbiorców.

Czasem wypalone ziarna bywają dodatkowo mielone. Jak jednak wskazują eksperci, najlepsze doznania smakowe i zapachowe zapewnia kawa zmielona tuż przed zaparzeniem. Dlatego aby zagwarantować sobie wysoką jakość czarnego napoju, warto zaopatrzyć się w młynek lub ekspres, który jest w niego wyposażony.

Co równie ważne, proces wypalania kawy powinien odbywać tuż przed jej spożyciem. To bowiem on determinuje smak i aromat kawy. Tymczasem wypalone ziarna szybko tracą swoje walory. Dlatego najlepsze palarnie rozpoczynają proces wypalania dopiero po otrzymaniu zamówienia. Wówczas kawa, która dociera do klienta na wysoką jakość.

Stopień palenia ziaren – dlaczego ważny?

Palarnie oferują różne stopnie wypalania ziaren. Jasne zapewnia najwyższą zawartość kofeiny, a zarazem łagodny i bogaty smak. Średnie pozwala uzyskać idealny balans pomiędzy słodyczą, kwasowością, a goryczką kawy. Średnio ciemne likwiduje kawową goryczkę i wydobywa głęboki aromat. Natomiast ciemne usuwa większość kofeiny z ziaren, a jednocześnie pozwala uzyskać głęboki smak i zapach.

Praktycznie w każdym większym mieście w Polsce znajduje się profesjonalna palarnia kawy. Warszawa zatem nie jest miejscem odosobnionym w tym względzie. To prawdziwa gratka dla koneserów małej czarnej. Dzięki świeżo wypalanym ziarnom mogą oni bez większych przeszkód delektować się wspaniałym smakiem i aromatem ulubionego napoju.

 

Dodaj komentarz