Tuleje poliamidowe. Jakie mają właściwości i zastosowanie ?

Tuleje poliamidowe. Jakie mają właściwości i zastosowanie ?

Tuleje poliamidowe są siłą napędową wielu nowoczesnych gałęzi przemysłu. Są wykorzystywane w produkcji, obrabiarkach i wielu innych zastosowaniach. W tym artykule omówimy zastosowanie tulei poliamidowych w przemyśle motoryzacyjnym, a następnie przyjrzymy się zastosowaniom w innych dziedzinach.

Najlepsze tuleje poliamidowe: które są najlepsze?

Do wyżarzania najlepsze są tuleje poliamidowe. Wykonane są ze specjalnego rodzaju związków zwanego poliamidami. Posiadają właściwości, które czynią je idealnymi do wyżarzania metali, takich jak: stal i aluminium. Są również wykorzystywane w zaawansowanych zastosowaniach motoryzacyjnych, gdzie służą jako bariera termiczna między silnikiem, a nadwoziem pojazdu. Poliamidy mają okrągły przekrój, po stopieniu tworzą plastikowy dysk. Po podgrzaniu dysk jest wyżarzany, a przekrój zmienia się w ciasną siatkę równoległych prętów ułożonych w kulisty wzór. Nazywa się to konstrukcją „pierścieniową”, która ma wiele zalet konstrukcyjnych, takich jak: jest lżejsza, chłodniejsza i bardziej odporna na naprężenia.

Jakie są najlepsze tuleje polimerowe i jak można ich mądrze używać? (słowa kluczowe: tuleje polimerowe, tuleje polimerowe stosowane w samochodach, producenci tulei polimerowych)

Poliamidy są wykorzystywane w wielu zastosowaniach do produkcji tulei. Inżynieria kriogeniczna, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym coraz częściej wykorzystuje tuleje polimerowe, głównie do izolacji termicznej oraz jako element ogólnego przeznaczenia poprawiający osiągi pojazdu. Tuleje polimerowe są szeroko stosowane w silnikach samochodowych i skrzyniach biegów, gdzie służą jako bariera termiczna między silnikiem, a nadwoziem samochodu . Tuleje polimerowe są łatwe w użyciu, a ich zalety zostały dokładnie udokumentowane. W tym artykule przedstawię główne korzyści wynikające z zastosowania tulei polimerowych w silnikach samochodowych i skrzyniach biegów.

Główną zaletą ich stosowania jest to, że są lekkie, kompaktowe i mogą być łatwo obrabiane na żądanie. Tuleje polimerowe są tańsze niż tuleje stalowe lub aluminiowe, ale stalowe tuleje są znacznie bardziej elastyczne i mogą być regulowane przez silnik, aby zapewnić lepsze rozpraszanie ciepła, a zatem są lepsze w niektórych zastosowaniach wymagających sztywność zginania. Tuleje polimerowe są lekkie i kompaktowe o znacznie większej sztywności niż tuleje stalowe. W porównaniu ze stalową tuleją (która jest jedną z najczęściej używanych przekładni samochodowych), tuleja polimerowa ma znacznie większą sztywność promieniową (teoria sztywności jest wyjaśniona w odniesieniu do profilu silnika) i może zginać się bardziej promieniowo.

 

Dodaj komentarz