Wszystko co musisz wiedzieć o kawie

Wszystko co musisz wiedzieć o kawie

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez zapachu aromatycznej kawy. Jej smak w zależności od podania może zasadniczo się różnić. Mleko, cukier, cynamon czy bita śmietana to najczęściej wybierane dodatki, z którymi serwujemy kawę. Jaki rodzaj kawy jest jednak uznawany za najlepszy? Jaka kawa jest najbardziej smaczna i zdrowa?

Bardzo popularna i apetyczna jest kawa rozpuszczalna. Jest łatwa w przygotowaniu, można ją też podawać na zimno. Mrożona kawa rozpuszczalna z bitą śmietaną to idealny przysmak na ciepłe, letnie dni. Niestety, kawy rozpuszczalne zawierają w sobie ochratoksynę A. Jest to wydzielana przez pleśń substancja, która nie wpływa zbyt korzystnie na nasze zdrowie. Może ona zaburzyć pracę układu immunologicznego oraz nerwowego. Warto więc wybierać kawy parzone. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich pić na czczo. Może to podrażnić żołądek i doprowadzić do powstania wrzodów.

Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, co sprawia, że jest bardzo chętnie podawana dzieciom i osobom o wrażliwym układzie pokarmowym. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że najbardziej naturalna jest świeżo zmielona kawa przyrządzana w ekspresie. Zawiera ona największą ilość wartości odżywczych i jest w najmniejszym stopniu przetworzona. Kawa potrafi zapobiegać powstawaniu nowotworów i dodaje energii. Nie powinno się jednak pić jej za dużo. Zaleca się picie maksymalnie trzech filiżanki kawy w ciągu dnia.

Kiedy chcemy mieć pewność co do pochodzenia, składu kawy, a nawet poznać datę palenia ziaren warto wybierać się do sklepów, które specjalizują się wyłącznie w sprowadzaniu i sprzedaży kaw. W takim miejscu zwykle jest ogromny wybór i można skosztować wybranego gatunku kawy.

Warto wiedzieć, że odpowiednio przechowywane i świeżo palone ziarna kawy mają mocny smak. Nieco gorzkawy lub wręcz gumowy posmak będą miały natomiast ziarna, które przeleżały w sklepie zbyt długo. Zmielone ziarna kawy nie powinny mieć długiego kontaktu z wrzącą wodą. Najkrócej pozostają one w wodzie podczas przyrządzania kawy w ekspresie, dlatego to właśnie kawa przyrządzana w ekspresie jest najzdrowsza. Parzona w ten sposób kawa zawiera bardzo wiele antyutleniaczy, które sprawiają, że ludzki organizm nieco wolniej się starzeje.

Kawa rozpuszczalna, której drobinki przypominają drobne kryształki jest o wiele lepsza od kawy rozpuszczalnej w formie drobnego proszku. Lepsza jakość tej pierwszej wynika z faktu, że otrzymuje się ją w wyniku procesu wymrażania, a nie suszenia. Kawy w saszetkach typu „dwa w jednym” są zwykle wysokokaloryczne, a ich skład obfituje w wiele niekorzystnych dla naszego organizmu dodatków chemicznych. Są one więc najmniej godne polecenia.

Dodaj komentarz