Czy warto kupować swetry z kaszmiru?

Czy warto kupować swetry z kaszmiru?

Swetry można znaleźć w każdej kobiecej garderobie. Noszą je również mężczyźni, choć zdecydowanie rzadziej. Jednak w niewielu szafach można zobaczyć sweter z kaszmiru. To produkt dość drogi, wręcz można powiedzieć, że luksusowy. Jest niezwykle lekki i przyjemny w dotyku. Czy warto zapłacić tyle za wybory z kaszmiru? Sprawdź to!

Swetry z kaszmiru są wygodne i komfortowe

Swetry z kaszmiru to wyroby, które kosztują kilkaset złotych, a za niektóre trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy. Mimo to są osoby, które decydują się na nie, a to wszystko wynika z tego, że taka odzież jest bardzo ciepła – podobno nawet 8 razy cieplejsza w porównaniu z innymi materiałami. Mając taki produkt, masz pewność, że nie zmarzniesz zimą. Zapewnia wyjątkowy komfort i ciepło, dlatego jesteśmy pewni, że przypadnie Ci do gustu. Oprócz wspomnianych już zalet sweter kaszmirowy ma również inne plusy takie jak m.in.:

  • właściwości higroskopijne,
  • idealnie dopasowuje się do sylwetki,
  • nie gryzie,
  • nie pochłania zapachów.

Czy sweter z kaszmiru ma jakieś wady? Nie ma rzeczy idealnych, zatem znajdą się pewne minusy. Przede wszystkim cena – niestety mało kto może pozwolić sobie na zakup tak drogiej odzieży. Choć biorąc pod uwagę jej trwałość, warto zdecydować się na kupno, ponieważ posłuży przez wiele sezonów. Sporym problemem może być również pielęgnacja i sposób prania – swetry z kaszmiru są pod tym względem wymagające. Najlepiej prać je ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnego programu do wełny.

Ile trzeba zapłacić za sweter z kaszmiru?

Ceny swetrów z kaszmiru wiele osób przerażają. Niestety kaszmir zaliczany jest do grupy najdroższych włókien w przemyśle odzieżowym. Z kolei to wynika z kilku czynników. Niektórym błędnie wydaje się, że kaszmir pochodzi z owiec, a prawda jest zupełnie inna: pozyskuje się go z kóz kaszmirskich. Te z kolei zamieszkują Himalaje, gdzie panują trudne warunki hodowli. Temperatury spadają tam nawet do -30 stopni Celsjusza. Takie środowisko ma znaczący wpływ na porost cienkiej i ciepłej sierści tych zwierząt.

Należy podkreślić, że wełna nie jest pozyskiwana z zewnętrznego owłosienia kóz, ale z delikatnej sierści znajdującej się pod nim. Nie mniejsze znaczenie ma fakt, że kozy kaszmirskie rocznie dają dość mało wełny – około 200 g, co oznacza, że potrzeba nawet od 5 do 10 kóz, aby wyprodukować jeden sweter z kaszmiru. To wszystko jest niezwykle czasochłonne, dlatego też zupełnie normalny jest fakt, że swetry kaszmirowe są tak drogie i nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Dodaj komentarz