Jesienna dieta – jak pozbyć się zmęczenia i odzyskać energię?

Jesienna dieta – jak pozbyć się zmęczenia i odzyskać energię?

Jesień zdecydowanie nie jest ulubioną porą roku większości Polaków. To właśnie wtedy dni robią się krótsze, na zewnątrz robi się chłodniej i brakuje nam promieni słonecznych. Jedyna rzecz, na którą mamy wtedy ochotę to leżenie pod ciepłym kocem i oglądanie kolejnego odcinka ulubionego serialu. Niestety taki stan rzeczy nie sprzyja naszej sylwetce oraz samopoczuciu. Często towarzyszy nam wtedy brak energii, zmęczenie i łatwiej jest nam, przybierać na wadzę. Na szczęście da się temu zapobiec, wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety, która może pomóc nam przetrwać jesienny czas.

Witamina D

Czytając porady dietetyczne, łatwo jest się natknąć na to, że jesienią powinno zażywać się witaminę D. Niestety jesienią i zimą spora część Polaków cierpi na jej niedobór, więc suplementacja jest wręcz wskazana. Większość witaminy D przyjmujemy poprzez syntezę skórną, w pożywieniu znajdziemy jej niewiele, bo tylko 10-20%. Można ją znaleźć w rybach, olejach rybnych i w małych ilościach w nabiale. Najlepiej i najłatwiej jest przyjmować witaminę D z promieni słonecznych, jednak jak wiadomo, jeśli nie mieszkamy jesienią na tropikalnej wyspie, jest to bardzo trudne. Można w tym czasie wesprzeć się suplementami diety dostępnymi w aptece.

Naturalne antybiotyki

Jesienią i zimą warto włączyć do swojej diety takie produkty jak: czosnek, cebula, cytryna, kurkuma, natka pietruszki i cynamon. Bardzo ważne są również kwasy omega 3, które mogą hamować procesy zapalne. Duże ilości tego kwasu można znaleźć w rybach morskich i suplementach rybnych. Regularne spożywanie kwasów omega oraz czosnku i pozostałych wymienionych wyżej produktów może zwiększyć Twoją odporność na przeziębienie. Dzięki temu będziesz miał więcej energii i łatwiej będzie Ci przetrwać jesienną niepogodę.

Owoce i warzywa

Wydawać by się mogło, że jesienią wszystko obumiera i nie mamy zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o owoce i warzywa. Na szczęście tak nie jest, a w sklepach w okresie jesiennym bez problemu można znaleźć: gruszki, śliwki, dynie, jabłka, winogrona i grzyby. Można także sięgnąć po dziką różę, która nie ma sobie równych, jeśli chodzi o zawartość witaminy C. Dobrym pomysłem jest spacer po lesie w celu poszukiwania grzybów, które są niskokaloryczne i wbrew obiegowej opinii zawierają witaminy.

Jesienne zmęczenie i brak energii możesz pokonać dzięki zdrowej diecie oraz aktywności fizycznej. Warto spróbować, aby ten okres w roku nie kojarzył nam się jedynie z negatywnymi rzeczami oraz problemami ze zdrowiem.

Dodaj komentarz