Na jakich zasadach udziela się kredytów osobom osiągającym dochody za granicą?

kredyt dla obcokrajowca

Ogromna rzesza Polaków przebywa na emigracji, a codziennie z kraju wyjeżdżają kolejne osoby. Bardzo często jest to w celach zarobkowych. Popularne kierunki to Niemcy czy Wielka Brytania, a zaoszczędzone pieniądze po kilku lub kilkunastu latach można przeznaczyć na przykład na dom w Polsce. Jednak z różnych przyczyn może zdarzyć się, że zarabiając za granicą znajdziemy się w potrzebie zaciągnięcia pożyczki. Możliwe, że nie będziemy z różnych powodów mieli chęci albo możliwości żeby zrobić to w miejscu naszego zamieszkania. Czy więc osoby zarabiające za granicą mogą wziąć kredyt w Polsce? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Czy osoby mieszkające za granicą mogą brać kredyty w polskich bankach?

Tak, jest taka możliwość, chociaż większość banków nie przedstawia takiej opcji bezpośrednio w swojej ofercie. Wymagany może być osobisty kontakt z wybranym bankiem. Jest to mimo wszystko dość niszowa forma zaciągania kredytu, toteż nie jest gwarantowane, że będzie dostępna. Również warunki takiej usługi mogą być w różnych instytucjach diametralnie różne. W każdym przypadku kredyt dla osób osiągających dochody za granicą wiąże się z szeregiem formalności, które mogą uczynić cały proces uciążliwym.

Na jakich zasadach udziela się kredytów osobom osiągającym dochody za granicą?

Tak jak i wobec klientów pracujących w Polsce, tak wobec tych zarabiających za granicą bank przeprowadza procedurę oszacowania zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest zdolnością do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz ze wszystkimi odsetkami i opłatami. Oznacza to zazwyczaj kontrolę wszelkich dochodów, wydatków oraz wcześniejszych i obecnych zobowiązań. Istotne mogą być nawet takie czynniki jak wiek czy wykształcenie, a także forma zatrudnienia. Dla klientów osiągających dochody za granicą niezbędny będzie kontrakt lub umowa o pracę na okres co najmniej 6 miesięcy. Konieczne może okazać się przetłumaczenie jej przez tłumacza przysięgłego. Do wymaganych dokumentów należy również wykaz wpłat na konto bankowe za dany okres i zaświadczenie o dochodach. Dodatkowo potrzebny będzie raport na temat naszej historii kredytowej od lokalnego odpowiednika Biura Informacji Kredytowej.

Co wyklucza z możliwości zaciągnięcia kredytu?

Kredytu nie otrzymają osoby, które utrzymują się z prowadzenia za granicą działalności gospodarczej. Poza tym jeśli bylibyśmy zainteresowani nie kredytem gotówkowym, a hipotecznym, to niestety jego zaciągnięcie jest możliwe tylko w walucie, w której się zarabia.

Nie każda osoba osiągająca dochód za granicą będzie w stanie otrzymać kredyt w polskim banku. Jest to żmudny proces i może okazać się nieopłacalny. Są jednak osoby, dla których kredyt dla obcokrajowca jest korzystnym rozwiązaniem.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *