Domowe sposoby na ból w klatce piersiowej – poznaj najczęstsze przyczyny i dowiedz się, jak walczyć z tą przypadłością!

Domowe sposoby na ból w klatce piersiowej – poznaj najczęstsze przyczyny i dowiedz się, jak walczyć z tą przypadłością!

Odczuwany ucisk i ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn, a z uwagi na newralgiczność tego miejsca, nie wolno go ignorować. Nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej może powodować problemy z oddychaniem, osłabienie, czy również ogólnie wpływać na komfort funkcjonowania na co dzień. Jakie mogą być poważne przyczyny bólu w klatce piersiowej, i jakie są bezpieczne, domowe sposoby na walkę z nimi?

Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej

Klatka piersiowa to bardzo wrażliwe miejsce na ciele człowieka, w której znajdują się przecież najważniejsze organy człowieka niezbędne do funkcjonowania, m.in. serce czy płuca. Nic więc dziwnego, że odczuwanie dyskomfortu, ucisku i bólu w tej strefie budzi niepokój. Jest to naturalna reakcja, jednak nie zawsze oznacza to, że mierzymy się z niebezpiecznym zawałem serca. Przyczyny bólu w klatce piersiowej powiązane mogą być nie tylko z samym sercem, ale również z układem trawiennym czy nerwowym. Ból może promieniować np. od żołądka kiedy pojawia się niestrawność, może również to być skutek infekcji dolnych dróg oddechowych. Kolejną przyczyną takich bóli może być przewlekły stres, a schorzenie to nazywa się fachowo nerwobóle. Dyskomfort pojawia się w momencie odczuwania napięcia i stresu, charakteryzuje się ostrym, tępym odczuciem, podobnym do bólu mięśniowo-szkieletowego po dużym wysiłku fizycznym. I o ile lista przypadłości które potencjalnie mogą powodować bóle w klatce piersiowej jest o wiele dłuższa, bo m.in. niedobór witaminy B, cukrzyca, skolioza czy infekcja wirusowa, to niewątpliwie nie wolno ignorować takich objawów i warto znaleźć przyczynę, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej – na co zwracać szczególną uwagę?

Tak jak wskazano powyżej, przyczyn bóli w klatce piersiowej można doszukiwać się w wielu schorzeniach, niemniej jednak są pewne objawy, których ignorować absolutnie nie wolno, szczególnie jeżeli ból pojawił się nagle i niespodziewanie. Ból charakterystyczny przy zawale serca jest silny, kłujący i rozpierający, który utrudnia oddychanie. Jeżeli taki jest właśnie ból który odczuwamy, to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie. W przypadku regularnych i powtarzających się bóli w klatce piersiowej natomiast najprawdopodobniej nie jest to zawał, a przyczyna leży gdzie indziej. Warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem, jeżeli domowe sposoby leczenia, zmiana stylu życia czy żywienia nie przynoszą oczekiwanych skutków. Najczęstszą przyczyną dyskomfortu w klatce piersiowej jest nieodpowiedni styl życia i przewlekły stres, i właśnie w tym kierunku warto się zwrócić na początek, jeżeli zmagamy się z powtarzającymi się bólami w tej części ciała.

Suplementacja i dieta a bóle w klatce piersiowej – zwalcz je naturalnie!

Jednym z najczęstszych powodów bóli w klatce piersiowej jest niedobór witaminy B, z uwagi na ogromną rolę, jaką odgrywa w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Dzieje się tak dlatego, że brak tej witaminy osłabia mięśnie otaczające mostek, a to wyzwala zespół Tietza, który z kolei jest przyczyną silnego bólu w okolicach klatki piersiowej Choć naturalnie przyjmowana z pokarmem, każdy powinien dbać o jej odpowiedni poziom, przyjmując najlepiej suplementy diety. Jeżeli zauważyliśmy nasilające się i regularne bóle w tej okolicy, skutecznym rozwiązaniem może być właśnie wdrożenie suplementacji witaminą B12, którą kupimy w aptece czy w Internecie. Regularne jej przyjmowanie może znacząco pomóc w walce z bólami klatki piersiowej, przyczyniając się do wzmocnienia mięśni mostka. By upewnić się, że to właśnie niedobór tej witaminy jest przyczyną dyskomfortu w klatce piersiowej, warto wykonać diagnostyczne badania krwi.

Nerwobóle a ból klatki piersiowej – walcz z przewlekłym stresem!

Kolejną przyczyną pojawia się bóli w klatce piersiowej jest przewlekły stres i napięcie. Organizm w stresowych sytuacjach wysyła fizyczne bodźce, które dają znać o przeżywanych właśnie, skrajnych emocjach. Nie bez powodu mówi się, że w stresującej, nagłej sytuacji „ścisnęło nas w mostku”. Jeżeli borykamy się z przewlekłym stresem, to bóle w klatce piersiowej mogą być właśnie tym spowodowane. Jakie jest rozwiązanie na ten problem? Przede wszystkim postarać się zmienić tryb życia na mniej stresujący, nauczyć się relaksować i odpoczywać. Nie jest to niestety łatwe, ale w takich przypadkach jest to jedyny sposób na całkowite pozbycie się problemu. Stan zdrowia człowieka zależy bowiem nie tylko od jakości diety, ale i od trybu życia – im mniej stresujący, tym lepiej. Nerwobóle znikną, jeżeli tylko postaramy się wyeliminować czynniki stresogenne z naszego życia!

Dieta i odżywianie – duży sojusznik w walce z bólem w klatce piersiowej!

Jak już wspomniano wcześniej, ból w okolicach mostka czy klatki piersiowej może wynikać również z nieodpowiedniej diety, która wpływa na działanie naszego układu trawiennego. Ból odczuwany w klatce piersiowej może promieniować na wskutek zgagi, problemów żołądkowych czy innych, związanych z układem trawiennym. Domowy sposób na takie dolegliwości to zmiana diety na bardziej lekkostrawną, bogatą w błonnik oraz witaminy z grupy B, które wpłyną na lepsze trawienie, a to przełoży się bezpośrednio na lepsze samopoczucie. Nie od dzisiaj wiadomo, jak ważną rolę odgrywa w życiu człowieka jego jadłospis, głównie za sprawą dostarczanych witamin oraz mikroelementów do organizmu. Wspomagać możemy się również odpowiednimi herbatkami ziołowymi, np. bardzo dobrze sprawdza się herbata rumiankowa czy miętowa. Znacząco pomóc mogą również krople żołądkowe, które łagodzą objawy zgagi czy niestrawności, szczególnie przy przejedzeniu. Warto też postawić również na więcej warzyw i owoców, chude mięso i produkty pełnoziarniste, a szybko odczujemy znaczną różnicę w samopoczuciu, a bóle w klatce piersiowej mogą zniknąć bezpowrotnie!

ból w klatce piersiowej

Aromaterapia w walce z bólami klatki piersiowej – czy to działa?

Domowym sposobem, który może być skuteczny w walce z przewlekłymi bólami klatki piersiowej jest aromaterapia, która jednocześnie pomaga przy objawach przewlekłego stresu i napięcia. Aromaterapia, czyli leczenie przy pomocy określonych zapachów, jest znanym sposobem walki z bólami klatki piersiowej, jako że znacznie wpływa na poczucie spokoju, pomaga się zrelaksować i zregenerować siły, szczególnie po ciężkimi dniu. Aromaterapię możemy zastosować we własnym domu, wystarczy nabyć np. olejek lawendowy czy cytrynowy, wlać kilka kropel do wody w wannie, a następnie podczas kąpieli relaksować się, wdychając powstały aromat. Substancje zawarte w zapachu olejku dostają się wówczas przez błonę śluzową do organizmu, wpływając dobroczynnie na jego działanie. Można również wykorzystać inne sposoby, takie jak masaż z użyciem olejków – jest to nie tylko przyjemne i relaksujące, ale przede wszystkim dobroczynne! Można zakupić specjalny zestaw do aromaterapii, składający się ze specjalnego kominka zapachowego i kilku olejków do wykorzystania, których opary działają leczniczo i odprężająco.

Konsultacja lekarska – kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Należy pamiętać, że regularnie przeprowadzana diagnostyka lekarska i wykonywanie badań kontrolnych może uchronić nas przed wieloma schorzeniami, które są możliwe do wyleczenia na wczesnym etapie. Do takich przypadłości należy również ból w klatce piersiowej, który w skrajnych przypadkach może oznaczać przewlekłą i poważną chorobę. Dlatego też jeżeli mimo zastosowanych domowych sposobów, ból w klatce piersiowej nie znika, a staje się coraz bardziej uciążliwy i częsty, koniecznie należy zwrócić się do specjalisty celem dokonania badań i przeprowadzenia diagnostyki. Domowe sposoby mogą wspomagać walkę z nieprzyjemnym bólem klatki piersiowej, jednak ich utrzymywanie się i powtarzalność powinny zaniepokoić na tyle, by udać się do lekarza. Z uwagi na newralgiczność klatki piersiowej warto zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, i nie ignorować niepokojących objawów!

Dodaj komentarz