Ciasta drożdżowego na dobry początek przygody w pieczeniem

Ciasta drożdżowego na dobry początek przygody w pieczeniem

Pieczenie i wypieki. Jedni kochają ten temat, inni nienawidzą lub się boją. W gotowaniu i pieczeniu jest tak, jak w sumie we wszystkim. Im więcej podejmiesz prób, im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej będzie ci to wychodzić.

Gdzie szukać inspiracji i przepisów?

Pieczenie, tak jak i gotowanie, to proces, którego trzeba się nauczyć. Trzeba zapoznać się z poszczególnymi składnikami i z tym, w jaki sposób działają, czyli po prostu co takiego robią z naszym ciastem. W pieczeniu bardziej niż w gotowaniu ważne są proporcje poszczególnych składników. Jeśli dasz czegoś za mało lub zbyt dużo to ciasto może nam nie wyjść. Dlatego warto zadbać o dobry przepis. Tu z pomocą przychodzi internet albo ukochana babcia. Jednak internet ma nad babcią tę przewagę, że podaje dokładne instrukcje ile danego składnika potrzebujemy. Te nasze babcie, które są mistrzyniami w pieczeniu ciast, często mają za sobą długie lata praktyki i po prostu wiedzą “na oko” ile dać jajek na konkretną ilość cukru, mąki, masła, mleka i drożdży. Poruszają się w tym z łatwością godną podziwu. Jednak początkujący adepci sztuki piekarniczej, choć byśmy nie wiadomo jak bardzo chcieli to nie zrobimy “na oko” ciasta drożdżowego. Można jeszcze spróbować dorwać jakiś zeszyt z przepisami po prababci albo jej książkę kucharską. Jednak często jest to niemożliwe. Wtedy z pomocą przychodzi nam internet. Istnieje bowiem wiele blogów kulinarnych oraz filmików instruktażowych, na których możemy znaleźć przepis na ciasto drożdżowe. Oczywiście wariantów takich przepisów jest bardzo wiele, poczynając od najprostszych, a kończąc na tych najbardziej skomplikowanych.

Ciasta drożdżowe – co warto wiedzieć?

Samych ciast drożdżowych jest kilka rodzajów. Inne ciasto drożdżowe przygotujemy na zwykłe ciasto lub plecioną chałkę drożdżową, a inne na bułeczki lub pizzę. Ciasto możemy wykonać również na kilka sposobów. Możemy wymieszać razem wszystkie składniki lub przygotować zaczyn z drożdży, mąki, cukru i wody bądź mleka. Najważniejszą rzeczą, potrzebną do przygotowania ciasta drożdżowego są drożdże. I tu również sprawa nie jest do końca taka prosta, ponieważ istnieje przynajmniej dwa rodzaje drożdży przeznaczonych do wypieków. W sklepach dostępne są drożdże świeże oraz suszone. Wybór drożdży zależy nie tylko od nas, ale również od tego, jaki mamy przepis na ciasto drożdżowe. Jednak obecnie bardzo łatwo jest przeliczyć ile świeżych drożdży zastąpi nam daną ilość drożdży suszonych podanych w przepisie i na odwrót. Autorzy blogów i przepisów w nowszych książkach kucharskich podają często obie opcje w przepisie na ciasto drożdżowe. Mamy również ułatwienie w postaci bardzo dokładnych instrukcji wykonania ciasta drożdżowego.

Dlatego nie powinniśmy się bać tego rodzaju ciast, bo choć wydają się trudne i skomplikowane w wykonaniu to wystarczy odrobina chęci i kilka nieudanych prób, aby dojść do jako takiej wprawy i móc samemu upiec sobie pyszne ciasto drożdżowe.

Dodaj komentarz