Czy na weselu musi być alkohol?

Czy na weselu musi być alkohol?

W polskiej kulturze przyjęło się, by na każdej imprezie, nawet skromnej parapetówce, zawsze pojawiał się alkohol. Mało kto wyobraża sobie przyjęcie weselne bez wysokoprocentowych trunków. Goście wręcz ich oczekują, więc byliby mocno zdziwieni, gdyby nie spotkali ich na stołach. Polacy sami przyznają, że często nie potrafią bawić się bez alkoholu.

Wysokoprocentowe trunki poprawiają nastrój i pozwalają wyluzować, dzięki czemu łatwiej wyjść na parkiet i zaprosić kogoś do tańca albo nawiązać konwersację i ją poprowadzić. Czy to jednak oznacza, że organizacja wesela bez alkoholu nie może się udać? Niekoniecznie. Jeżeli tylko para młoda ma ochotę na taki rodzaj przyjęcia, powinna zrezygnować z podawania wódki i innych trunków albo ograniczyć się wyłącznie do tradycyjnego toastu niewielką lampką szampana.

Chcąc zorganizować przyjęcie bez alkoholu, warto by było jednak powiadomić o tym gości weselnych. Najlepiej od razu zaznaczyć na zaproszeniu, że na przyjęciu nie będzie napojów wyskokowych. O wiele lepiej zostanie to odebrane przez gości, jeżeli wcześniej zostaną oni uświadomieni. Niespodzianki w takim przypadku nie są raczej wskazane. Idąc na wesele, gość na ogół oczekuje tego, że będzie mógł się napić, więc jeśli zostanie mu to odebrane, poczuje się rozczarowany i nawet oszukany.

Para młoda, która wcześniej nie powiadomi o swoich zamiarach rodziny i przyjaciół, może też zostać posądzona o skąpstwo, nawet jeśli do rezygnacji z podawania alkoholu doszło z innych pobudek.

Aby mimo wszystko organizacja wesela bez alkoholu mogła się udać, wypadałoby zapewnić gościom inne rozrywki, które zastąpią im możliwość umoczenia ust w kieliszku. Impreza powinna być atrakcyjna. Warto więc zamówić na nią doświadczonego wodzireja, który potrafi wyrwać na parkiet nawet nigdy nietańczących wujaszków i potrafi stworzyć taką atmosferę, przy której wszyscy fantastycznie się bawią. Innym pomysłem na dodatkową atrakcję będzie fotobudka.

Ostatnio jest to modne rozwiązanie weselne, które zwykle wszystkim się podoba. Trzeba po prostu w jakiś sposób zapełnić tę pustkę, którą normalnie wypełniłby alkohol. Abstynencka impreza może się udać, jeśli będzie pełna rozrywek.

Wesele bez alkoholu nie jest już jakimś wymysłem czy dziwactwem. Coraz więcej par decyduje się na to rozwiązanie i to nie tylko ze względów finansowych. Warto więc pokazać, że można świetnie się bawić bez żadnych używek. Alkohol nie jest do tego wcale potrzebny. A ci, którzy twierdzą inaczej, po prostu nie byli jeszcze na fajnej imprezie weselnej.

Dodaj komentarz