Czy napewno potrzebujesz garażu?

Czy napewno potrzebujesz garażu?

Nikogo już nie dziwi, że na ulicach z każdym miesiącem przybywa samochodów. W ostatnich latach wzrost ten był tak gwałtowny, że w wielu domach jest już tyle samochodów, ile domowników. Oczywiście stan ten niesie ze sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Jednym z pozytywnych jest to, że poziom technologii jest coraz wyższy, a maszyna taka jak samochód jest dzisiaj dostępna dla każdego. Z drugiej jednak strony, coraz większa ilość samochodów powoduje, że ulice stają się coraz ciaśniejsze, robią się korki itd. Miejsca zaczyna brakować już nie tylko na drodze, ale i na parkingach. Największym jednak problemem jest zaparkowanie samochodu koło miejsca zamieszkania, szczególnie jeśli rodzinie z trzeba samochodami, mieszkającej w bloku, przypada jedno miejsce parkingowe. Pojawia się więc pytanie o garaż, czyli o miejsce dla auta.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo ciężko byłoby przewidzieć, jak szybko rozwinie się technologia i motoryzacja oraz, że w XXI wieku niemal każdy pełnoletni domownik będzie miał własny samochód. Z tego samego powodu bloki i osiedla nie były projektowane pod kątem budowy parkingu, lecz pod kątem rekreacyjnym i wypoczynkowym. Zaprojektowane zostały place zabaw, boiska, niewielkie ogródki, jednak z czasem to właśnie te miejsca musiały ustąpić pierwszeństwa samochodom. Poświęcano coraz więcej terenów zielonych, czy nawet placy zabaw, by móc stworzyć nowe miejsca parkingowe dla mieszkańców. Tam, gdzie jest to możliwe, buduje się specjalne piętrowe garaże, by mieściły wiele samochodów, a nie zajmowały dużego obszaru.

Złudne może być wrażenie, że najnowsze budynki mieszkalne, powstające w okresie rozkwitu mechanizacji, są przystosowane do tak duże ilości samochodów. Niestety współcześnie o miejsce parkingowe jest bardzo ciężko, brakuje na nie miejsca, dlatego nawet mieszkańcy często nie mają możliwości zaparkowania na własnym osiedlu. Często z powodu braku miejsca, garaże projektowane są w podziemiach budynku, jednak tego typu inwestycje są jednymi z najdroższych i nie każdego stać na to, by móc sobie pozwolić na budowę podziemnego garażu. Szacuje się, że w dużych miastach koszt miejsca parkingowego wynosi ok. 30 tys, zł. Jak widać, nie jest to mała kwota, dlatego niewiele osób decyduje się na wykup tego udogodnienia. Pojawiają się też projekty garaży rodzinnych – są ok. 15 tys. zł droższe od pojedynczych miejsc, mieszczą natomiast dwa samochody, stojące jeden tuż za drugim.

Innym rozwiązaniem jest po prostu wynajem garażu – jednak koszt tego typu inwestycji może wynieść nawet 400zł miesięcznie w dużym mieście takim jak Wrocław, dlatego i na tę opcję nie każdy może się zdecydować. Wiele osób mieszkających na osiedlach zadaje sobie pytanie o garaż – o to czy budować, czy kupować, czy po prostu szukać innego wyjścia z sytuacji.

Coraz częściej słyszy się, że garaż staje się inwestycją – ci, których na to stać, kupują miejsca postojowe, tylko po to, by móc je później komuś wynająć i jeszcze zarobić. A znalezienie najemcy na osiedlu, gdzie miejsce postojowe jest mocno ograniczone, jest naprawdę łatwym zadaniem. Dlatego jeśli już przyjdzie komuś zastanowić się i podjąć decyzję w sprawie miejsca parkingowego, warto wziąć pod uwagę fakt, że w dużych miastach garaż jest towarem niemalże luksusowym, a posiadanie go, jest możliwością nawet zarabiania na nim.

Co zrobić, by kupić garaż w dobrej cenie? Bardzo często deweloperzy, wystawiając mieszkania na sprzedaż, kuszą potencjalnych klientów promocjami. Najczęściej promocje te dotyczą właśnie garażu – np. przy zakupie mieszkania, można zakupić też miejsce postojowe za 50% ceny. Warto więc skorzystać z takiej okazji, bo jak widać, posiadanie garażu staje się coraz większym luksusem, który każdy chciałby mieć, lecz nie każdy może sobie na niego pozwolić, bo architektura Polskich budynków nie pozwala jak na razie zrealizować tego celu, by zapewnić wszystkim mieszkańcom miejsca parkingowe.

Dodaj komentarz