Jak powstają drobne rysy na lakierze samochodowym?

Jak powstają drobne rysy na lakierze samochodowym?

Piękny lakier to duma każdego posiadacza samochodu – idealnie gładka powierzchnia lakieru zachwyca i sprawia, że nawet niedrogie auta wyglądają niezwykle reprezentacyjnie. Problem pojawia się jednak, gdy nieskazitelna powłoka lakiernicza zaczyna niespodziewanie pokrywać się zarysowaniami – skąd biorą się rysy na lakierze?

Na forach internetowych spotkać można czasami narzekania użytkowników, którzy twierdzą, że bardzo dbają o samochód, ale mimo to na lakierze pojawiają się zarysowania. Warto pamiętać, że nic nie dzieje się bez przyczyny – rysy nie są efektem działania nadprzyrodzonych sił. Powodów może być wiele, ale niektóre z nich można wyeliminować i zapewnić swojemu autu znacznie lepszą ochronę przed powstawaniem szpecących skaz. Rysy mogą być oczywiście wynikiem nieuwagi lub przypadku – zawadzenie o słupek przy wyjeżdżaniu z parkingu czy nieuważne otwarcie drzwi zbyt blisko ściany to najczęstsze powody powstawania dużych i głębokich rys. Zdarza się też udział osób trzecich – akt wandalizmu czy nieumyślne zarysowanie stojącego na parkingu samochodu to również częste przypadki. Co jednak, gdy auto jest użytkowane bardzo uważnie i pozostawiane jedynie na strzeżonych parkingach, gdzie mamy pewność, że nikt nie miał dostępu do pojazdu?

Powstawanie drobnych rys i spękań na lakierze często tłumaczone jest niską jakością stosowanych obecnie lakierów, ale większość użytkowników samochodów samodzielnie niszczy swoje pojazdy. Jak to możliwe? Winna jest tutaj nieprawidłowa pielęgnacja – zarysowania najczęściej są wynikiem niewłaściwego polerowania i używania nieodpowiednich środków. Przyczyną może być nawet używanie zbyt szorstkich gąbek lub ścierek. Zarysowania powstają także, gdy w czasie mycia niedostatecznie często zmienia się wodę – zbierające się w wiaderku zanieczyszczenia nakładane są gąbką ponownie na lakier, tworząc powłokę ścierną skutecznie niszczącą zewnętrzną warstwę lakieru i powodującą szybkie matowienie. Zarysowania mogą być też spowodowane parkowaniem w nieodpowiednich miejscach – spadające gałązki czy żołędzie bardzo szybko zamienić mogą piękny lakier w mało estetyczną powłokę pokrytą dziesiątkami zadrapań i odprysków.

Dodaj komentarz