Czy oglądanie bajek jest dobre dla małych dzieci?

Czy oglądanie bajek jest dobre dla małych dzieci?

Podczas oglądania filmów animowanych zaleca się co jakiś czas robić odpoczynek i rozmawiać z maluchem o tym, co wydarzyło się w bajce. Zaleca się odpytać, co się działo, aby dowiedzieć się, czy mały słuchacz interpretuje bajkę. Zaleca się wykonywać krótkie konkretne pytania np. „gdzie spadło jabłko?” itp. Musimy jednak pamiętać, że kilkulatek jest w stanie skupić się tylko na kilkanaście minut. Dziecko oglądając kreskówki trafia do magicznej krainy wyobraźni.

Małe dziecko, które nie umie rozmawiać, jest bardzo ekspresyjne w czasie seansu: może np. chować głowę, zakrywać rękami buzię, biegać przed odbiornikiem tam i z powrotem, wykrzykiwać lub wyć albo stać nieruchomo, jakby skamieniałe. Dziecko większe, nawet jeżeli powie, że danej bajki nie lubi czy wręcz że się jej boi, nie pójdzie. Ale po takim wykorzystaniu czasu będzie najczęściej rozdrażnione, nie w humorze.

Grupę zalet osiąganych z oglądania bajek przez dziecko stanowią korzyści emocjonalne i umysłowe, które poza tym dokładnie się wspierają. Co jest najwspanialszą wizytówką wyjątkowego człowieka? Własny język. Wykorzystywanie szerokiego i kulturalnego języka, doświadczenie prowadzenia interesującej konwersacji, łatwość szerokiego wypowiadania się w sposób czysty, logiczny i dostrzegalny to zalety w życiu publicznym nie do ocenienia.

Naukowcy dowiedli, że maluchy, które często oglądają bajki łatwiej radzą sobie w życiu. To za sprawą, że dziecko słuchając ćwiczy pamięć, skupienie i poszerza wyobraźnię. Dzięki temu maluch szybciej nauczy się mowy i pogłębi słownictwo. Uczeni polecają czytanie dziecku bajek jeszcze przed porodem. Ten nawyk warto pielęgnować jak najdłużej. Już najmniejsze maluchy skorzystają z lektury. Słuchanie bajek powoduje, że w mózgu powstają nowe jednostki nerwowe, co stymuluje rozkwit rozwijającego się umysłu.

Dziecko, kiedy dobrze sobie radzi z obrazami z telewizora, wyraża swoim zachowaniem wyrażanie emocji. Stara się kopiować postacie, podskakiwać do rytmu piosenki, wydaje radosne dźwięki, klaszcze, gdy coś mu się naprawdę podoba. Nie jest trudne sprawdzić, czy kreskówka była odpowiednio wybrana do edukacji dziecka. Jeżeli, po jej obejrzeniu możemy zaciekawić pociechę inną czynnością bez zbytniego wysiłku.

Dodaj komentarz