Jak trenować aby osiągnąć najlepsze rezultaty?

Jak trenować aby osiągnąć najlepsze rezultaty?

Obecnie coraz więcej ludzi dostrzega dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. To nie tylko sposób na piękną sylwetkę i doskonałe samopoczucie. Regularny trening może istotnie zredukować ryzyko zachorowania przede wszystkim na choroby cywilizacyjne. Pamiętając o zdrowych zasadach treningu, z powodzeniem możemy uprawiać sport w każdym wieku, unikając kontuzji, przemęczenia i zniechęcenia.

Jaki wpływ na stan zdrowia ma aktywność fizyczna?

Niewątpliwie najbardziej zauważalnym efektem aktywności fizycznej jest zmiana w układzie mięśniowo-kostnym. Pod wpływem treningów zwiększa się siła, giętkość i wytrzymałość mięśni. Zwiększeniu ulega także masa kostna. Tkanka tłuszczowa natomiast, jest zastępowana przez mięśniową.

Równie istotne dla naszego zdrowia są zmiany na poziomie fizjologicznym i biochemicznym. Poprzez ćwiczenia zwiększamy wydolność układu krążenia, co redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca czy nadciśnienia. Regularna aktywność fizyczna przyspiesza przemianę materii. Skutkuje to spadkiem bądź utrzymaniem masy ciała. Wysiłek fizyczny odgrywa także ważną rolę w zmniejszeniu wydzielania insuliny do krwi. To z kolei zapobiega cukrzycy. Znamienna jest również redukcja ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Nie można też zapomnieć o zwiększeniu odporności immunologicznej organizmu.

Do całej plejady korzyści związanych z uprawianiem sportu dołącza także zmniejszenie stresu, poprawa jakości snu i dobre samopoczucie. To działanie endorfin- ”hormonów szczęścia”, które są wydzielane pod wpływem wysiłku fizycznego.

Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał aktywności fizycznej oraz nie dopuścić do problemów ze zdrowiem, należy podczas treningu przestrzegać kilku niezbędnych zasad.

Zasady zdrowego treningu:

-Odpowiednio nawadniaj organizm
W czasie wysiłku fizycznego, zwiększa się zapotrzebowanie na wodę. Niedobór płynów skutkuje spadkiem wydolności organizmu i zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej. Konsekwencje odwodnienia to również kurcze mięśni oraz spadek zdolności koncentracji. Dlatego, ważne jest by przyjmować płyny zarówno przed, w czasie trwania i po treningu.

-Przed rozpoczęciem treningu zawsze rozgrzewaj mięśnie
Rozgrzewka ma na celu przygotowanie organizmu (układu krążenia i mięśniowo-kostnego) do zwiększonego wysiłku. Dzięki rozgrzewce unikniemy kontuzji, rozgrzejemy mięśni i podniesiemy ich wydajność.

-Rozciąganie końcowe jest tak samo ważne jak rozgrzewka
W czasie wysiłku włókna mięśniowe kurczą się, następuje wzmożony przepływ krwi przez mięśnie, jest wytwarzany kwas mlekowy i inne produkty przemiany materii. Rozciąganie mięśni po treningu stopniowo uspokaja krążenie krwi, co przyczynia się do usuwania kwasu mlekowego i zapobiega bólowi. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym unikniemy tez bolesnych przykurczy mięśni.

-Ćwicz regularnie
Trening powinien odbywać się regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu. Najlepiej jednak ćwiczyć codziennie przez 30 minut.

-Odżywiaj się racjonalnie
Dla osób regularnie uprawiających sport zalecane są przede wszystkim produkty białkowe i węglowodany złożone. Natomiast odradzane są węglowodany proste, potrawy smażone i alkohol. Istotne jest, by w diecie nie zabrakło warzyw i owoców, które dostarczą niezbędnych witamin i minerałów.

Pamiętajmy też, aby ćwiczyć, co najmniej po upływie 2 godzin od momentu spożycia posiłku.

-Odpowiedni odpoczynek pomiędzy poszczególnymi treningami uchroni nas przed przetrenowaniem i kontuzjami. Musimy pamiętać także o krótkich odpoczynkach podczas treningu.

-Nie przeceniaj swoich możliwości
Intensywność treningu należy dostosować do swoich możliwości. Dopiero w miarę upływu czasu zwiększamy intensywność i zakres ćwiczeń.

I jeszcze jedna z najważniejszych zasad aktywności fizycznej: wybieramy taką dyscyplinę sportu, która będzie optymalnie odpowiadać naszym potrzebom. Tylko to sprawi, że się nie zniechęcimy i będziemy kontynuować aktywność ruchową. Ta natomiast, jest gwarantem zdrowia i sprawności fizycznej przez całe życie.

Dodaj komentarz