Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa?

Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa?

Osoby, które są posiadaczami skóry wrażliwej, dużo częściej doświadczają nieprzyjemnych objawów na swojej cerze. Zaczerwienienie, szczypanie, a nawet i świąd to często ich codzienne problemy. Jednak skąd tak naprawdę bierze się tak wrażliwa skóra i jak dbać o nią tak, aby złagodzić negatywne skutki?

Skóra wrażliwa – jak rozpoznać?

Na początku warto dowiedzieć się, jak rozpoznać posiadacza skóry wrażliwej. Cechą, która najbardziej wyróżnia ten typ cery, jest jej nadreaktywność na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Taka cera bardzo szybko reaguje zaczerwienieniem i szczypaniem na elementy, które nie powinny mieć tak ostrego wpływu. Wystarczy zbyt wysoka bądź zbyt niska temperatura, a nawet zbyt silny wiatr. Oczywiście najczęściej da się to zauważyć przy używaniu nowych kosmetyków, które nie są przeznaczone dla cer bardzo wrażliwych.

Jednak objawy mogą się pojawić również poprzez czynniki wewnętrzne – zarówno psychologiczne, takie jak stres i silne emocji, jak i potrawy, które zostały spożyte. Nie bez związku pozostają też zmiany hormonalne.

Skąd bierze się nadwrażliwość cery?

Najczęściej za nadwrażliwość cery odpowiedzialne są dwa czynniki. Pierwszym z nich jest zaburzona funkcja ochronna, która powoduje szybsze odwadniane się, co z kolei powoduje bardzo łatwe dostanie się substancji potencjalnie drażniących.

Drugim z czynników, które są odpowiedzialne za nadwrażliwość cery, jest zwiększone wydzielanie niektórych neuroprzekaźników przez zakończenia nerwów powierzchniowych oraz cytokiny zapalne. Ten typ cery charakteryzuje się również zwiększoną produkcją wolnych rodników, które też mają wpływ na jej nadreaktywność.

Jak dbać o cerę nadwrażliwą?

Najważniejszym działaniem, które można wykonać dla cery wrażliwej to unikanie czynników zaogniających problem. Tutaj trzeba obserwować swoje ciało, aby poznać, który czynnik wpływa na nie najgorzej.

Prawie każda cera nadwrażliwa zareaguje pozytywnie na ograniczenie jej ekspozycji na bardzo niskie, jak i wysokie temperatury – nagłe zmiany temperatury też bardzo źle na nią wpływają. Warto też unikać bardzo agresywnych kosmetyków. Bardzo ważne, aby wybierać bardzo delikatne produkty zarówno w myciu, jak i pielęgnacji ciała. Warto stosować również odżywcze kremy na dzień, które mogą załagodzić problem nadwrażliwej skóry.

 

Dodaj komentarz