Pompa insulinowa: czym jest i do czego służy?

Pompa insulinowa: czym jest i do czego służy?

Pompa insulinowa jest urządzeniem przeznaczonym do podawania insuliny w trybie ciągłym. To urządzenie znajduje zastosowaniu w leczeniu ciężkich przypadków cukrzycy. Pompa insulinowa jest niezwykle wygodna w stosowaniu i w zdecydowanie pozytywny sposób wpływa na jakość życia chorego, ponieważ stosując ją, nie musi on już podawać sobie regularnie insuliny w postaci iniekcji, pompa robi to za niego.

Rodzaje pomp insulinowych

Wyróżnia się dwa rodzaje pomp insulinowych:

  • Pompa insulinowa typu osobistego: urządzenie o niezwykle małych rozmiarach posiadające zbiorniczek na insulinę (o pojemności 3 mililitrów), dzięki czemu może podawać insulinę w sposób ciągły osobie chorej;
  • Pompa insulinowa typu wszczepiennego: bardzo małe, nieco tylko większe od swojego poprzednika urządzenie wyposażone w zbiorniczek o pojemności 15 mililitrów; wszczepia się je podskórnie w miejscu nad mięśniem prostym brzucha, skąd urządzenie podaje insulinę do jamy otrzewnowej; uzupełnianie zbiornika powinno odbywać się co około trzy miesiące.

Zastosowanie pompy insulinowej w leczeniu cukrzycy

Urządzenie, jakim jest pompa insulinowa osobista, jest refundowane przez NFZ dla dzieci i kobiet w ciąży. Wskazaniem do założenia pompy insulinowej jest:

  • brak kontroli choroby u osób, które wykonują iniekcję cztery razy w ciągu dnia;
  • chwiejna i niestabilna postać cukrzycy;
  • aktywny tryb życia (intensywna praca, uprawianie sportu);
  • strach przed igłami i wkłuciami uniemożliwiający prowadzenie terapii.

Pompy takie są stosowane także u osób z obniżonymi możliwościami odczuwania hipoglikemii, a także u ludzi, którzy boją się powikłań związanych z nieprawidłowym lub niewystarczającym leczeniem choroby, hipoglikemii nocnej i nie chcą rezygnować z dotychczasowego stylu życia.

Ceny pomp insulinowych

Pompa insulinowa jest drogim urządzeniem. Najtańsze modele mogą kosztować cztery tysiące złotych, te droższe zaś nawet osiemnaście tysięcy. Wszystko zależy od dodatkowych funkcji urządzenia, od producenta, a także od samej postaci choroby (niektóre postaci wymagają droższego i bardzo precyzyjnego sprzętu, inne nie muszą być tak skrupulatnie monitorowane).

Dodaj komentarz