Farba na dach – przepis na drugą młodość pokrycia

Farba na dach – przepis na drugą młodość pokrycia

Farba na dach czy całkowicie nowe pokrycie dachu? Żadna opcja nie jest tanią inwestycją. Koszt samych materiałów jest wysoki, a wykonanie nowego dachu może zająć do dwóch tygodni. Pytanie więc brzmi: czy warto?

W skrócie odpowiedź brzmi: nie – dla większości właścicieli domów nie jest to warte czasu i pieniędzy. Całkowita renowacja dachu nie jest konieczna, chyba że dach przecieka, został uszkodzony lub postarzał się na tyle, że farba na dach nie wystarczy.

Jeśli masz dach, który został zainstalowany mniej niż pięć lat temu i jest w dobrym stanie, nie musisz nic z nim robić. Jeśli twój blaszany dach nie jest już taki ładny, ale nadal sprawny, rozważ odnowienie go specjalną farbą na dach.

Farba na dach – którą wybrać?

Przy tak wielu dostępnych opcjach malowania może być trudno zdecydować, której farby użyć. Przy wyborze najlepszej farby na dach należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Farby dachowe znacznie ewoluowały w ostatnich latach, a do ich produkcji zastosowano nowe technologie, takie jak nanotechnologia i pigmenty blokujące promieniowanie UV.

Wybór i różnorodność farb jest teraz znacznie większa niż kiedyś, a producenci konkurują ze sobą cenami i jakością produktów. Możesz postawić na gotowe rozwiązanie łączące farbę nawierzchniową i grunt, jakie stosowane są przez wielu nowoczesnych producentów.

Malowanie dachu – od czego zacząć?

Jeśli chodzi o malowanie dachu, pierwszą rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest to, jaki kolor chcesz pokryć dach. W proponowanych farbach możesz wybrać jedną z kilku propozycji kolorystycznych. Powinieneś wziąć pod uwagę kolor domu, aby kolory “nie gryzły się”. Jeśli masz nietypowy dach, najlepiej będzie wybrać jednolity kolor.

Następną rzeczą, którą należy rozważyć, jest to jakiego rodzaju farbą chcesz pomalować dach – gruntoemalią, czy podkładem, a następnie farbą docelową. To określi, ile czasu i pieniędzy zajmie ta praca.

Rdza na dachu – jak się jej pozbyć szybko i skutecznie

Rdza dachowa to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zawalenia się dachu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na szybkie i skuteczne pozbycie się tego problemu.

Jednym ze sposobów jest użycie myjki ciśnieniowej na dachu. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń, które mogą ukrywać rdzę pod spodem. Minusem tej metody jest to, że zużywa dużo wody i energii, co każdego roku może mieć swoje odbicie w rachunkach za media.

Innym sposobem jest użycie roztworu do mycia dachu w kwasie. Rozwiązanie to rozpuszcza tlenek cynku, który powoduje rdzewienie blachy. Jakikolwiek sposób usuwania rdzy wybierzesz, pracę musisz zakończyć pokryciem dachu odpowiednią farbą.

Farba na dach z blachy – którą wybrać?

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, która farba na dach będzie najlepsza w tym konkretnym zastosowaniu.

Kolor metalu ma kluczowe znaczenie, ponieważ będzie to główny kolor, który zobaczysz na dachu. Poziom połysku odgrywa również ważną rolę w trwałości dachu z blachy.

Zalety i wady malowania dachu

Malowanie dachu może mieć swoje zalety i wady.

Zalety:

  • To tańsza opcja w porównaniu z montażem nowego dachu z blachy. Można to zrobić w ciągu zaledwie jednego dnia, nie wykosztowując się, w zależności od rozmiaru i użytego materiału.
  • Jest to również świetny sposób na zwiększenie atrakcyjności domu.
  • Nadanie koloru dachowi może wyróżnić go na tle innych domów w okolicy, co może zwrócić uwagę potencjalnych nabywców.

Wady:

  • Malowanie dachu to niebezpieczne zadanie. Uporządkowanie odpowiedniego sprzętu i środków bezpieczeństwa może być dość trudne i czasochłonne. Wchodzenie na dach może być również bardzo niebezpieczne.
  • Osoba wykonująca renowację musi być dobrze przygotowana do malowania z użyciem drabiny czy rusztowania. Musisz też zapewnić jej odpowiednią odzież ochronną na stopy i dłonie, zwłaszcza jeśli używa farby zawierającej ołów.

Dodaj komentarz