Dzieci – jak spędzać z nimi czas

Dzieci – jak spędzać z nimi czas

Dzieci - jak spędzać z nimi czas

Jeszcze niedawno, gdyby rodzice zauważyli artykuł zatytułowany w taki właśnie sposób spojrzeli by na siebie pytająco. Ale o co chodzi? Jak spędzać czas z dziećmi? Przecież wszyscy wiedzą jak.

Czy aby na pewno w tej chwili tak jest?

Tak, trzeba przyznać, że rozwój techniki ma niebagatelny wpływ na nasze życie. I ten rozwój na przestrzeni ostatnich lat niewyobrażalnie mocno ukształtował nasze spojrzenie na rzeczywistość. Poddajemy się temu wpływowi biernie, nie oponując. Dlaczego? Bo życie z techniką wokół jest dużo prostsze. Dużo mniej nas angażuje, zwłaszcza fizycznie, ponieważ to technika wyręcza nas z wielu codziennych obowiązków. Dzięki technice w tym zabieganym świecie odnajdujemy dla siebie coś bardzo cennego – czas wolny.

W dobie szeroko powszechnej telewizji, komputerów, tabletów i smartfonów, bywa, że rodzice mogą czuć się naprawdę zagubieni, jeśli chodzi o kwestie spędzania czasu z własnym dzieckiem. Tak, żyjemy w świecie ekranów i wcale nie jest tak łatwo się temu światu opierać. Maluchy potrafią wymuszać, wszyscy to wiemy. Jak odmówić dziecku, które widzi, że rodzice wpatrują się w małe, kolorowe ekrany, a ono samo nie może? Jak nie wpaść w tą pułapkę współczesności skoro tak kusząca jest cisza wokół nas i spokój? Dzieci przestają skakać, krzyczeć i wymuszać, a zamiast tego siedzą jak zahipnotyzowane przed ekranem, a my mamy wtedy czas dla siebie. Czyż ten obrazek nie jest znany dziś w wielu rodzinach? Niektórym zapewne trudno się do tego przyznać, ponieważ tak bardzo pragną być idealnymi rodzicami i właśnie w ten sposób chcą być odbierani przez otoczenie.

Wolny czas, który kupujemy sobie poprzez rozwój techniki, na pewno kusi

Czy nie warto jednak zastanowić się nad tym, czy przypadkiem nie wyrządzamy przez to pewnego rodzaju krzywdy naszym potomkom? Czy nie jest czasem tak, że wmawiamy sobie, że udział w tej współczesności jest dziecku tak bardzo potrzebny, że w istocie ograniczamy nasze dzieci? Tak zupełnie szczerze, sami przed sobą przyznajmy się i opowiedzmy sami sobie, w jaki sposób każdego dnia spędzamy czas z własnym dzieckiem. Ile poświęcamy czasu naszym dzieciom? Czy nie jest przypadkiem tak, że tysiące innych spraw jest ważniejszych i uważamy, że nie mamy czasu dziecku przeczytać bajki? Gdyby okazało się, że ten test wypadł dość negatywnie, warto naprawdę zastanowić się nad wprowadzeniem istotnych zmian w życiu. Warto przeciwstawić się mocno tej współczesności, której wydaje się, że może na każdym kroku ingerować w nasze życie. Nie damy się jej! Mamy w  końcu swoje mózgi, nie dajmy się robotom!

Postarajmy się spędzać czas inaczej, z dala od tego całego rozwoju

Wyłączmy telewizory, włączmy radio. Powyłączajmy komputery i komórki. Przypomnijmy sobie ile radości może sprawiać książka. Poczytajmy dzieciom bajki. Pograjmy z dziećmi w gry planszowe, poukładajmy puzzle, porysujmy, pomalujmy, wymyślmy razem z nimi coś fajnego, kreatywnego. Wyjdźmy na spacer. Nie do marketu, nie do sali zabaw, nie w żadne konsumpcyjne i komercyjne miejsce z biletem wstępu. Postarajmy się uwolnić, a wtedy powinniśmy dostrzec, że czas spędzany w ten właśnie sposób, kiedy widzimy uśmiech i rumieńce na twarzy naszego dziecka, jest dużo bardziej cenny.

Dodaj komentarz