Dzisiejsze społeczeństwo coraz częściej choruje na raka

Dzisiejsze społeczeństwo coraz częściej choruje na raka

Dzisiejsze społeczeństwo coraz częściej choruje na raka

Dzisiejsze społeczeństwo pomimo idącej w przód technologii coraz częściej choruje na raka. Chorobę tą często nazywamy, także nowotworem. Jednak oba te określenia nie są ze sobą tożsame. Rak to grupa nowotworów złośliwych o pochodzeniu nabłonkowym. Nowotwór to zbiorcze nazewnictwo wszystkich chorób nowotworowych, zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Nowotwory złośliwe dzielą się na; raki, mięsaki, chłoniaki, białaczki, glejaki i inne. Dlatego określenie, że nie każdy nowotwór jest rakiem, a każdy rak jest nowotworem jest słuszne. Rak to choroba XXI wieku. Coraz większa liczba osób choruje.

Co to takiego jest rak? I jak sobie z nim radzić?

Otóż, rak to bardzo ciężka choroba. Przechodzi ją nie tylko osoba chorująca, a również cała jej rodzina. Jak się tworzy rak? Rak to nieprawidłowości pochodzące z tkanki nabłonkowej. Komórki tkanki nabłonkowej w organizmie człowieka zaczynają się mnożyć. Ich ilość w pewnym momencie zaczyna przekraczać dopuszczalną normę. Wtedy w miarę upływu czasu tworzy się guz, który cały czas jest się w stanie powiększać.

Wyróżnić możemy wiele etapów powstawania tej choroby

Zaczyna się ona od inicjacji, czyli pierwszych nieprawidłowości, które zaczynają się tworzyć w organizmie. Następnie dzieje się tzw. promocja oraz progresja. Zmiany, które powstają utrwalają się w naszym organizmie i są aktywne tylko w jednym narządzie. Kolejno zaczyna się rozplem niekontrolowany i inwazja zaawansowana. Komórki, które zostały zmienione stymulują do powielania ich wzorca inne komórki, co powoduję wyjście choroby poza jeden narząd. Na koniec pozostaje inwazja zaawansowana i przerzuty.

Jakie badanie pozwolą wykryć raka?

Podstawowym badaniem jest morfologia krwi. Po wykryciu niepokojących wyników lekarz zleca badania markerów nowotworowych. Jeżeli nasze obawy się potwierdzą osoba zostaje skierowana  do kliniki onkologicznej. Tam lekarz zleca tomografie komputerową oraz biopsję danej zmiany. To lekarz prowadzący decyduję o terapii, która dla pacjenta będzie najlepsza. Najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne, chemioterapię oraz radioterapię. Najwięcej zachorowań jest na raka płuc, żołądka i  prostaty.

Osoby zmagające się z rakiem walczą o życie

Wsparcie psychologa bądź odpowiedni kontakt z infolinią, która udziela pomocy jest niezbędna. Każdy z nas boi się śmierci. Więc największą rzecz jaką możemy zrobić dla osoby chorej to spróbować ją zrozumieć. Musimy szanować decyzje pacjenta. Bardzo często jest to trudne. Przecież nikt nie chce, aby bliska mu osoba cierpiała i umarła. Jednak warto skupić się na potrzebach i uczuciach osoby chorej. W czasie choroby odczuwa cała gamę złych i trudnych emocji, które ma prawo wyrażać.

Dodaj komentarz