IP komputera – dowiedz się jak sprawdzić IP na różnych oprogramowaniach!

IP komputera – dowiedz się jak sprawdzić IP na różnych oprogramowaniach!

IP to nic innego jak numer identyfikacyjny urządzenia. W przypadku komputerów jest to popularny numer, bardzo często określający dane urządzenie. Czasem numer ten jest potrzebny, czy konieczny do zweryfikowania – głównie na potrzeby sieci. Wtedy należy go odnaleźć, z tego artykułu dowiesz się jak to zrobisz. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Różni się jednak w zależności od wersji oprogramowania danego urządzenia. Sprawdź, jak sprawdzić IP komputera!

1. Co to jest IP?

2. Jak sprawdzić IP komputera – Windows XP

3. IP komputera na Windows 7 – jak sprawdzić?

4. Jak sprawdzić IP na Windows Vista

5. Jak sprawdzić IP na Windows 8

6. Gdzie znaleźć IP komputera na Windows 10

Zanim poznamy to, jak sprawdzić adres IP komputera dowiemy się czym w ogóle jest IP. To bardzo ważne, każdy chyba chce wiedzieć, czego szuka. Dlatego w skrócie wyjaśnimy ten dla niektórych nieznany lub tajemniczy skrót IP.

Co to jest IP komputera?

Kiedy komputer jest podłączony do sieci, przypisuje się mu unikalny numer identyfikacyjny. Głównym zadaniem numeru jest bezproblemowa komunikacja z innymi numerami, czyli innymi urządzeniami również podłączonymi do sieci. Adres IP może mieć dwie formy. Pierwsza z nich to forma stała, jak sama nazwa wskazuje do zmiany cyfr w adresie nie dojdzie. Jest także forma dynamiczna, co w praktyce oznacza, że co około 24 godziny adres ten się zmienia. Użytkownik może także samodzielnie go zmienić. Adres IP dzieli się na dodatkowe dwie grupy, prywatną i publiczną. Pierwszy rodzaj adresu jest bardziej anonimowy, nie można mieć w niego wglądu. W drugim przypadku urządzenie jest widoczne dla każdego połączenia sieciowego. Jak sam widzisz IP komputera to nic trudnego do zrozumienia! Sprawdź teraz, jak go sprawdzić!

Jak sprawdzić IP komputera – Windows XP

Zaczniemy od jednego z najstarszych dostępnych oprogramowań, czyli Windows XP. Są dwa sposoby na znalezienie adresu IP komputera. W pierwszym klikasz zakładkę “start” i wybierasz “panel sterowania”. Następnie musisz przejść na “Połączenia sieciowe i internetowe”. Kiedy już to zrobiłeś kliknij dwukrotnie na “Połączenia sieciowe”. Wyświetli Ci się Twój indywidualny numer IP. 

Drugi sposób jest nieco inny, ale również nieskomplikowany. Zaczynasz od kliknięcia prawym przyciskiem myszy na ikonkę “Połączenia lokalne”, klikasz “Status”, a następnie przechodzisz do “Wsparcia”. Na ekranie Twojego komputera pojawi się numer IP. 

IP komputera na Windows 7 – jak sprawdzić?

Gdzie można znaleźć IP komputera na oprogramowaniu Windows 7? To również proste tak jak w przypadku poprzedniego oprogramowania. Zaczynasz od kliknięcia zakładki “Start” zupełnie tak jak w poprzednim przykładzie. Później wybierasz “Panel sterowania”, a następnie “Sieć i Internet”. Jaki jest kolejny krok? Wybierasz ikonkę “Centrum sieci i udostępniania”. Po tym pojawi Ci się lista zadań, na której musisz wybrać “Zmień ustawienia adaptera”. Następnym krokiem będzie wybranie prawym przyciskiem myszy ikony “Połączenie lokalne”. Spokojnie, to już prawie koniec, może jednak jest to nieco trudniejsze, niż w przypadku Windowsa XP. Ostatnim krokiem jest kliknięcie ikonki “status” i wybranie zakładki “Szczegóły”. To już koniec!

Jak sprawdzić IP na Windows Vista?

IP Komputera możesz także sprawdzić na Windows Vista. Tutaj także istnieje na to jeden sposób. Musisz wybrać opcję “Start” jak w praktycznie każdym przypadku. Następnie przechodzisz do Panelu Sterowania i klikasz w ikonkę “Sieć i Internet”, po tym musisz wybrać opcję “Centrum sieci i udostępniania”. Co później? Wybierasz z listy zadań “Zarządzaj połączeniami sieciowymi”. Później musisz kliknąć ikonę “Połączenia lokalne” i “Status”, a na koniec przechodzisz w “Szczegóły”.

Jak sprawdzić IP na Windows 8

Jak sprawdzić IP komputera na tym oprogramowaniu? W naprawdę prosty sposób. Bardzo pomocny w tym przypadku jest przycisk “Windows” na klawiaturze pomiędzy “Fn” i “Alt”. Wystarczy kombinacja przycisku “Windows” plus klawisza F, aby wyświetliło się pole wyszukiwania. Musisz w nim wpisać “Panel sterowania” i oczywiście nacisnąć Enter. Kiedy będziesz w Panelu Sterowania musisz otworzyć “Sieć i Internet”, kolejnym krokiem jest kliknięcie ikonki “Centrum sieci i udostępniania”. Następnie musisz wejść w zakładkę “Zmień ustawienia”, znajduje się ona po lewej stronie. Co później? Już tylko trzy małe kroczki. Prawym przyciskiem myszki kliknij “Ethernet”, a później przejdź do “Status” i tak jak w przypadku poprzednich Windowsów zakładkę “Szczegóły”.

Gdzie znaleźć IP komputera na Windows 10?

W tym przypadku są dwa sposoby, jeden jest jednak nieco prostszy. Jeśli chcesz poznać ten drugi, możesz odwiedzić stronę RTV EURO AGD, na której poznasz drugi sposób. Zaczynajmy: Naciśnij jednocześnie klawisz “Windows” i klawisz X. Wybierasz później opcję “Panel sterowania”. Następnym krokiem w przypadku Windows 10 jest wybranie opcji “Sieć i Internet”. Co później? Wybierasz zakładkę “Centrum sieci i udostępniania”. Kolejny krok to już praktycznie połowa drogi do końca. Wybierasz bowiem zakładkę “Zmień ustawienia karty”. Ta zakładka znajduje się po lewej stronie. Później dokładnie tak samo, jak w przypadku Windows 8, czyli “Ethernet” później “Status” oraz “Szczegóły”.

Dodaj komentarz