Rodzaje sztuk walki

Rodzaje sztuk walki

Sztuki walki nie są już kojarzone głównie z mężczyznami – równie chętnie udział w zajęciach biorą kobiety. I bardzo dobrze! Pomagają one poprawić kondycję, uczą samoobrony i zwiększają wiarę w siebie. Sprawdź, jakie są rodzaje sztuk walki i wybierz cos dla siebie.

W każdym rodzaju nieco inaczej podchodzi się do takich kwestii, jak np. siła, szybkość, wydolność, elastyczność mięśni czy równowaga. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne systemy.

Aikido – należy do japońskich sztuk walki i skupia się na wykorzystaniu energii przeciwnika. Odbywa się to poprzez popchnięcia, zejścia z linii ataku, szarpnięcia czy zastosowanie dźwigni, jednak działania te są pozbawione agresji. Aikido wymaga koncentracji, poprawia równowagę oraz uczy „bezpiecznego przewracania się”. Jest przeznaczona dla osób, którym zależy na doprecyzowaniu ruchów ciała.

Jiu-Jitsu – sztuka ta opiera się na walce w zwarciu i sprowadzaniu przeciwnika do parteru, po czym przy użyciu dźwigni lub podduszania zmusza się go do poddania. Jiu-jitsu wyrabia refleks, wytrzymałość oraz siłę. Wymaga odporności na ból, determinacji oraz silnej woli. Musisz liczyć się z tym, że na początku dłonie będą poobcierane.

Judo – tym razem walka polega na podcinaniu, rzucaniu oraz trzymaniu przeciwnika na macie. Wyrabia siłę, kondycję oraz siłę.

Tae Kwon Do – tutaj spotkamy się z ciosami i kopnięciami. Główny nacisk kładzie się na sprawność nóg – skoczność i rozciągnięcie są tu szczególnie potrzebne. Dlatego też ważne jest systematyczne usprawnianie kończyn dolnych, które na pewnym etapie muszą się wykazywać wręcz akrobatyczną sprawnością. Sztuka ta znana jest także z pokazów łamania desek.

Krav Maga – jest to system walki opracowany do samoobrony. Polega na stwarzaniu sytuacji zagrożenia i ćwiczeniu sposobów radzenia sobie z nimi. Uczy nie tylko samoobrony, ale także poprawia refleks. Duży nacisk kładzie się na poznanie wrażliwych punktów przeciwnika – to właśnie one są poddawane podczas niebezpiecznej sytuacji kopnięciom czy uderzeniom.

Karate – dokładne tłumaczenie brzmi „pusta ręka”. Sztuka ta wykorzystuje nogi i ręce ćwiczącego jako broń – służą zarówno do obrony jak i do ataku. Dużą wagę przywiązuje się tu do siły, równowagi, ale i gibkości.

Niezależnie od sztuki walki, którą wybierzesz musisz pamiętać, że jest to sport kontaktowy. Konieczne jest zatem zdjęcie wszelkiej biżuterii przed treningiem. Niewskazane są również długie paznokcie – zarówno u rąk jak i stóp. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wiele wyniosą z tego typu zajęć, a być może dzięki nim narodzi się nowa pasja.

Dodaj komentarz