Jak zlikwidować gorzki smak w ustach?

Jak zlikwidować gorzki smak w ustach?

Warto wiedzieć, że uczucie gorzkiego smaku w ustach jest dla każdej osoby chorej bardzo dużym dyskomfortem. Jak wiadomo, właściwie funkcjonujący zmysł smaku pozwala nie tylko na wybranie pokarmów, ale również ostrzega przed ewentualnym przyjęciem toksycznych substancji. Ponadto uczestniczy także w bardzo istotnym procesie trawienia. Oznacza to tym samym, że ma duże oddziaływanie na wydzielanie enzymów trawiennych. Jak zlikwidować gorzki smak w ustach?

Jakie możemy wyróżnić przyczyny gorzkiego posmaku w ustach?

Należy mieć świadomość, że zdecydowana większość osób jest zdania, że przyczyną omawianego gorzkiego smaku w ustach są problemy stomatologiczne. Jest to oczywiście jedna z przyczyn tych bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Do omawianego gorzkiego posmaku mogą także doprowadzić infekcje grzybicze, nowotwory jamy ustnej, cukrzyca, choroby wątroby, kamica żółciowa, reakcje alergiczne, zespół pieczenia jamy ustnej, infekcje górnych dróg oddechowych, halitoza, depresja, lęki, refluks żołądkowo-przełykowy czy długotrwałe wdychanie metali ciężkich. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowana większość występujących obecnie chorób może przyczynić się do zaburzeń smaku. Rekomendowane jest zatem uzyskanie informacji, co dokładnie jest przyczyną tej uciążliwej goryczy. 

Jak zlikwidować gorzki smak w ustach?

W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie przyczyny powodującej gorzki smak w ustach. Bardzo istotną kwestią do złagodzenia goryczy będzie zmienienie nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być bowiem przede wszystkim odpowiednio wzbogacone w minerały oraz witaminy. Świetnym rozwiązaniem będzie także zrezygnowanie z ostrzejszych potraw. Mogą one bowiem wywołać zgagę, która doprowadzi do refluksu żołądkowo-przełykowego. Z kolei ten przyczyni się do powstania gorzkiego posmaku w ustach. 

Zalecane jest również zaopatrzenie się w aptece w płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej czy zioła. Można zaobserwować, że od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju tabletki odświeżające oddech. W ich składzie znajdują się bowiem olejki eteryczne i mięta. W celu zlikwidowania goryczy w jamie ustnej można rzuć goździki czy cynamon. Wykazują się one bowiem działaniem antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Jest to sprawdzone rozwiązanie na infekcje górnych dróg oddechowych. Jak wiadomo, przyczyniają się one do omawianych dolegliwości. Ponadto na układ trawienny bardzo pozytywnie oddziałuje siemię lniane. 

Wystarczy pić dwa razy dziennie szklankę napoju ze wspomnianym produktem, by złagodzić gorzkość. Koniecznie należy również dbać o higienę jamy ustnej. Nie można zapomnieć myć zębów rano oraz wieczorem. Zalecane jest wykonywanie tej czynności praktycznie po każdym posiłku. Warto także rozwiązać ewentualne problemy z uzębieniem. Różnego rodzaju infekcje w okolicach jamy ustnej mogą przyczynić się od nawrotu gorzkiego zapachu. Nie jest rekomendowane leczenie się na własną rękę. Warto udać się w tej sprawie do lekarza. Doraźne preparaty nie wykazują się dużą skutecznością. 

Co powoduje gorzki smak w ustach?

Istnieje wiele przyczyn nieświeżego oddechu i ważne jest, aby znaleźć przyczynę, aby się go pozbyć. Nieświeży oddech może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Niektóre typowe przyczyny to żywność, choroby dziąseł, infekcje zatok, suchość w ustach i refluks żołądkowy. Jedzenie jest główną przyczyną nieświeżego oddechu. Najczęstszymi winowajcami są czosnek, cebula, wędliny/salami/wędzone ryby, a także alkohol. U niektórych osób z chorobami genetycznymi, takimi jak fenyloketonuria lub choroba syropu klonowego, które utrudniają rozkład niektórych pokarmów (takich jak mleko), będą odczuwać nieświeży oddech.

Jak można zapobiegać i leczyć nieświeży oddech?

Nieświeży oddech może być spowodowany wieloma rzeczami. Może to być wynikiem złej higieny jamy ustnej, choroby dziąseł, a nawet problemów z nosem. Na szczęście istnieje wiele sposobów zapobiegania i leczenia. Najczęstszym sposobem zapobiegania nieświeżemu oddechowi jest mycie zębów dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor. Powinieneś również upewnić się, że używasz nici dentystycznej co najmniej raz dziennie i używasz płynu do płukania jamy ustnej po każdym posiłku. Jeśli jednak okaże się, że te metody nie działają dla Ciebie, istnieją inne sposoby, takie jak użycie nadtlenku na nieświeży oddech lub pójście do dentysty w celu uzyskania dalszych opcji leczenia.

Opcje leczenia goryczy

Gorzki smak to częsty problem wielu osób. Często objawia się kwaśnym lub nieprzyjemnym posmakiem w ustach, który często jest mylony z infekcją. Dostępne są różne opcje leczenia, które pomogą Ci pozbyć się tego problemu. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.

Najczęstszą przyczyną gorzkiego smaku w ustach jest reakcja chemiczna w żołądku. Organizm ma enzym zwany „lipazą żołądkową”, który rozkłada tkankę tłuszczową znajdującą się w pożywieniu, aby uwolnić cukry proste, które są następnie wchłaniane do krwiobiegu. Gdy jest zbyt dużo tłuszczu, zbyt dużo tego enzymu może zostać uwolnione, powodując gorycz.

Dodaj komentarz