Jak najczęściej powstają zakażenia skóry?

Jak najczęściej powstają zakażenia skóry?

Zmiany trądzikowe to wrota, przez które może dojść do bardzo wielu zakażeń. Nieodpowiedzialnym postępowaniem często przyczyniamy się do nich sami. Trądzikowe powikłania pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny i przebarwienia, którym łatwiej jest zapobiegać niż leczyć je gdy powstaną. Lekarze i kosmetolodzy nie bez powodu przestrzegają nas przed wyciskaniem pryszczy – każda interwencja tego typu może skończyć się uszkodzeniem tkanek i zakażeniem, które również bywa bardzo brzemienne w skutki. Poniżej znajdziecie omówienie najczęściej występujących powikłań. Radzę doczytać tekst do końca. W ten sposób łatwiej zobrazujecie sobie zagrożenia, co być może powstrzyma was przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami.

Choroby, zakażenia i ich objawy

Zmiany trądzikowe są zmianami o charakterze zapalnym. Toczący się proces zapalny jest magnesem dla najrozmaitszych drobnoustrojów. Bakterie trądzikowe bytujące w miejscach zmian wydają się być jednym z najmniejszych zagrożeń, ale i one mogą być groźne. Trądzikowi, i zmianom zapalnym na skórze, mogą towarzyszyć odczyny zapalne, o różnym stopniu nasilenia, również w innych miejscach na skórze. Im intensywniej przebiega choroba czy zakażenie tym większe ryzyko rozprzestrzenienia się stanu chorobowego na miejsca, które nie zostały dotknięte trądzikiem. Do zmian chorobowych towarzyszących trądzikowi najczęściej zalicza się: ropne zapalenie mieszków włosowych, czyraki i ropienie mnogie pach, łupież rumieniowy i liszajec zakaźny, różę i różycę oraz promienicę, a czasami nawet boreliozę. Jak widać katalog jest dość obszerny, a nawet, powiedziałabym, przerażający. Zmiany te powodowane są przez różne szczepy bakterii. Znajduje się wśród nich: gronkowiec, paciorkowiec, włosowiec różycy i różne bakterie z grupy krętków.

Po czym rozpoznać, że sytuacja na twarzy się skomplikowała?

To w zasadzie proste – poważniejszym zakażeniom zawsze towarzyszy ból i zawsze pojawia się silniejszy odczyn zapalny. Jeśli skóra nagle zaczyna się zmieniać, a zmiany skórne stają się dotkliwiej odczuwalne i bardziej zauważalne najlepiej nie zwlekając udać się do lekarza. Odpowiednio wczesna interwencja zminimalizuje rozmiary zmian, choć nie gwarantuje, że nie pozostaną nam po nich pamiątki w postaci blizn, nierówności i przebarwień. Te – grożą nam zawsze w przebiegu rozległych i intensywnych zakażeń oraz stanów zapalnych.

Skąd biorą się zakażenia i jak się przed nimi ustrzec

Niemal zawsze przyczyną zakażeń jest wyciskanie zmian trądzikowych, co ciekawe zjawisko to może pojawić się nawet wskutek wyciskania zwykłych (zdawałoby się) zaskórników. Infekcja bakteryjna na samym początku objawia się tylko długo utrzymującym się zaczerwienieniem. Dezynfekcja miejsca, które zakaziliśmy może pomóc, ale nie musi. Pamiętajmy poza tym, że sam mechaniczny ucisk może doprowadzić do uszkodzenia tkanek. Nawet jeśli nie dojdzie do zakażenia na twarzy i tak mogą pozostać przebarwienia i blizny.
Kolejną, również częstą, przyczyną powstawania zakażeń jest nieodpowiednia higiena. Zmian trądzikowych nie należy dotykać by nie rozprzestrzeniać bakterii po całej twarzy i nie nanosić na twarz drobnoustrojów bytujących na dłoniach. Twarz należy regularnie, dokładnie oczyszczać kosmetykami przeznaczonymi do cery trądzikowej. Warto też często wymieniać ręczniki.

Dodaj komentarz