Pochówek – tradycyjny czy nowoczesny

Pochówek – tradycyjny czy nowoczesny

Kremacja zwłok to coraz częściej wybierany sposób bez względu na wiarę i poglądy. Kremacja jest od dawna bardzo rozpowszechniona w Skandynawii oraz USA. Należy tutaj zaznaczyć, że pogrzeb w obrządku katolickim może być poprzedzony kremacją a zakłady pogrzebowe świadczą kompleksowego usługi w tym zakresie oraz zapewniają pomoc w związku z kremacją. Gdy zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega kremacja, na co zwrócić szczególną uwagę i co się z tym wiąże, koniecznie przeczytaj ten wartościowy i przydatny artykuł na temat kremacji.
Zakład pogrzebowy (EPITAFIUM Kraków) przygotuje ciało zmarłego do kremacji, doradzi w wyborze ubioru oraz trumny
Ceremonia pochówku urny przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Spopielone ciało zostaje umieszczone w urnie. Pamiętaj, że jeśli masz obawy dotyczące moralnych aspektów, to w świetle prawa katolickiego kremacja jest zupełnie dozwolona! Aby mogło do niej dojść, niezbędne będzie dostarczenie podstawowych dokumentów:
– zgoda na kremację wydana przez członków rodziny lub osobę która zajmuje się pogrzebem
– zgoda z Sanepidu jeżeli kremacja ma dotyczyć szczątków ekshumowanych
– odpis skrócony aktu zgonu

Przed kremacją zmarły zostaje przygotowany:
– ciało zostaje ubrane w ubranie, które wybrali dla niego najbliżsi
– jest myte i golone

Ciało naszego najbliższego zmarłego może być również owinięte w specjalny całun.

O czym musisz wiedzieć przed kremacją?

Pamiętaj także, że wszystkie tkaniny i dodatki muszę ulegać całkowitemu spopieleniu. Zatem nie wskazane jest ubieranie zmarłego w odzież z elementami plastikowymi, także jeśli chodzi o wybór trumny konieczne będzie kupno trumny wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno sosnowe, wiklina, tektura.

Proces kremacji i cena

Mnóstwo osób ma błędne przekonanie co do procesu kremacji – musisz wiedzieć, że ogień nie ma styczności z ciałem a spalanie odbywa się pod wpływem działania gorącego powietrza ,osiągającego temperaturę do 1200 stopni. Proces trwa około 3 godzin natomiast samo spopielenie to około 1 godzina, po spopieleniu prochy są spędzone i wkładane do urny. Rodzina może uczestniczyć w procesie kremacji obserwując krematorium ze specjalnie wydzielonego pomieszczenia za szybą I nie ma takiej konieczności Jeżeli nie wyrażamy zgody na uczestnictwo. Kremacja nie jest droga a jej koszt w zupełności pokrywa zazwyczaj zasiłek pogrzebowy, należy jedynie zwrócić się do ZUS. Wiedz, że urna nie zajmuje na cmentarzu tyle miejsca co trumna i to również obniża koszty kremacji i jest praktycznym rodzajem pochówku.

Dodaj komentarz