Jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego?

Jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego?

Język angielski jest obecnie absolutną podstawą. Od najmłodszych lat życia dziecka dba się, aby chociaż przez kilka godzin w tygodniu miało z nim kontakt. Do tego już na wielu ogłoszeniach o pracę pojawia się on jako obowiązkowy. Świat idzie do przodu i kontakt z ludźmi z innych krajów jest niemal nieunikniony w większości zawodów. Na szczęście dzięki językowi angielskiemu na ogół języki ojczyste obu osób mogą być diametralnie różne – istotna jest jedynie obopólna znajomość języka uniwersalnego, czyli właśnie angielskiego. Niestety, mimo lat spędzonych w szkolnej ławce na lekcjach angielskiego z różnych powodów wielu osobom nie udało się go przyswoić. Coraz częściej na jego naukę decydują się także starsze osoby, które uczyły się wcześniej tylko rosyjskiego. Pada wtedy sakramentalne pytanie: jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego?

Systematyczność w nauce języka angielskiego

Systematyczność jest kluczem do nauki jakiegokolwiek języka obcego. Dlatego też między bajki można włożyć reklamy typu „angielski w miesiąc”. Przy dużej intensywności nauki i zanurzeniu się bezpośrednio w dany język (na przykład przeprowadzając się do kraju, w którym jest powszechnie używany) faktycznie w takim czasie moglibyśmy osiągnąć podstawową kompetencję, ale tylko podstawową. Dobra znajomość języka obcego nie przyjdzie tak szybko. Istotne jest, żeby się nie poddawać, tylko dzień po dniu poświęcić chociaż kilkanaście lub kilkadziesiąt minut na naukę. Efekty będą znacznie lepsze, niż gdybyśmy się uczyli dłużej, ale tylko na przykład raz w tygodniu.

Uczenie się na różne sposoby

Same powtarzanie słówek i reguł gramatycznych nie nauczy nas języka. Powinniśmy poświęcić równą uwagę zarówno pisaniu, czytaniu, mówieniu i słuchaniu. Tylko w ten sposób nauczymy się angielskiego całościowo, a nie tylko fragmentarycznie. Co nam z tego, że będziemy znali słowa, jeśli i tak nie będziemy w stanie zrozumieć, co ktoś do nas mówi? Wielu Polaków mocno zaniedbuje wymowę w języku angielskim i jest to duży błąd. Jest ona niełatwa i mało logiczna, więc żeby osiągnąć w niej kompetencję, trzeba po prostu poświęcić na to dużo czasu.

Korzystanie z różnorodnych materiałów

Nie nauczymy się języka korzystając z jednego zbiorku ćwiczeń. Powinniśmy używać tak dużo materiałów językowych, jak to tylko możliwe. Dobrym rozwiązaniem są aplikacje mobilne, z których możemy skorzystać wszędzie i o każdej porze, a które pozwalają na przykład na ćwiczenie wymowy czy rozumienia ze słuchu. Dodatkowo warto rozważyć oglądanie filmów i seriali po angielsku (najpierw z polskimi napisami, później angielskimi, a ostatecznie bez żadnych), czytanie wiadomości czy udzielanie się na forach internetowych. Dzięki temu przetestujemy i przećwiczymy nasze umiejętności językowe w praktyce, a nie tylko na stronach podręcznika.

Powyższe wskazówki są odpowiedziami na pytanie, jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego. Warto jednak pamiętać, że najszybciej wcale nie oznacza szybko. To wciąż będzie długi proces, ale podążając za powyższymi radami można go maksymalnie skrócić.

Dodaj komentarz