Jak napisać wspaniały list?

Jak napisać wspaniały list?

Przez to, iż w dzisiejszych czasach wszystko można zrobić za pośrednictwem komputera ludzie stali się bardziej niechlujni, ślepi na błędy ortograficzne, gramatyczne i inne (bo komputer sam za nas je zlokalizuje i zaproponuje możliwe opcje ich poprawienia). Nasz język zubożał stał się bardziej prosty i pospolity co szkodzi rozwojowi nas samych i naszej kultury i tradycji, niegdyś tak bogatej i pięknej. Tracą na tym również nasze kontakty z innymi osobami, gdyż komunikujemy się bardzo często tylko za pośrednictwem telefonu lub komunikatorów internetowych, a w niepamięć odeszła umiejętność pisania listów.

Dlaczego tradycyjny list miałby być lepszy od nowoczesnych form komunikacji. Można wyróżnić wiele powodów o tym świadczących, jak chociażby to, że gdy jest napisany starannie pozwala lepiej przekazać osobie go czytającej emocje i uczucia zawarte tam przez nadawcę. Jak jednak taki list napisać? Przede wszystkim nie wolno nam zapomnieć o formie w jakiej powinien być napisany, czyli początek, rozwinięcie (cała esencja listu zawierająca główne treści jakie chcemy w nim przekazać) i zakończenie. Należy także bezwarunkowo pamiętać o zwrotach grzecznościowych i umieszczeniu daty w odpowiednim miejscu, a więc prawym górnym rogu kartki.

Jeżeli jego adresat jest dla nas kimś wyjątkowym dobrze było, by przemyśleć wykorzystanie papieru innego niż zwykła biała kartka, a wybór jest ogromny możemy na przykład użyć papieru zapachowego, gdy wiemy, że akurat ta woń spodoba się osobie go czytającej. Jakość i staranność naszego pisma (zakładając, że robimy to ręcznie) również musi być nienaganna i bez najmniejszej nawet skazy. Gdy jest on już gotowy pora na coś o czym często zapominamy, a jest niezwykle istotne, czyli koperta. To ona przecież jest oglądana jako pierwsza, a pierwsze wrażenie często jest decydujące i kluczowe. Nie wkładajmy więc kartki do pierwszej lepszej z brzegu koperty, a zakupmy na przykład do tego celu koperty kolorowe w rozmiarze jaki jest nam w danej chwili potrzebny.

Dodaj komentarz