Używane aparaty – jak wybrać najlepszy sprzęt analogowy? 

Używane aparaty – jak wybrać najlepszy sprzęt analogowy? 

Aparaty analogowe znów zagościły w modzie. Coraz więcej osób rezygnuje z cyfrówek i przerzuca się na fotografię analogową. Trzeba przyznać, że zdjęcia z kliszy mają wyjątkowy klimat. Są niepowtarzalne, a ujęcie jednorazowe. Co ważne, nie jest to droga impreza. Co prawda ceny klisz w ostatnim roku znacznie podskoczyły, ale sam sprzęt można kupić w bardzo okazyjnych cenach. Jak wybrać najlepszy aparat używany? 

Używane aparaty analogowe- na co zwrócić uwagę? 

Stare aparaty analogowe są sprzętem prawie że niezniszczalnym. Jeżeli znalazłeś na strychu u dziadków jakiś egzemplarz, to duże szanse, że będzie on dalej sprawny. Jednak kupując sprzęt przez Internet, warto dokładnie przeczytać opis aukcji. Czasem niska cena aparatu wynika z tego, że jakaś jego część jest uszkodzona. W takim przypadku zorientuj się, czy naprawa jest możliwa i ile będzie kosztować. Nie warto inwestować w aparaty, których naprawa będzie droższa niż sam sprzęt. 

Kupując używane aparaty warto także trochę poobserwować rynek. Zobaczyć czy pojawiają się nowe oferty oraz jakie są ich ceny. Patrząc na pierwszą ofertę, może się nam wydawać, że jest naprawdę korzystna. Jednak przeglądając kolejne orientujemy się, że łatwo możemy znaleźć o wiele lepsze. 

Sprawdź, czy aparat przepuszcza światło 

Aparaty analogowe do utrwalenia obrazów potrzebują kliszy, która jest wymienna. Rolki zawierają od 20 do nawet 50 zdjęć. Klisze są jednak bardzo światłoczułe. Z tego też względu wymagają pełnego zaciemnienia. Kupując aparat analogowy, zwróć uwagę czy wszystkie uszczelki oraz elementy są szczelne i nie przepuszczają światła. Dzięki temu nie narażamy zdjęć na ekspozycje i prześwietlenie. Światło do aparatu powinno dostawać się tylko przez obiektyw. 

Aparat analogowy kompaktowy czy lustrzany? 

Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z fotografią analogową, to swoją uwagę skierujemy na aparaty analogowe kompaktowe. Są one całkowicie automatyczne i nie posiadają wymiennego obiektywu. Dzięki temu nie musimy ręcznie ustawiać ostrości, ISO lub innych ustawień. Aparat analogowy kompaktowy to szanse na udane zdjęcie. 

Z kolei aparaty analogowe lustrzane i manualne pozwalają na ręczne ustawianie powyższych aspektów. Dzięki temu możemy pobawić się ostrością, perspektywą czy nawet światłem. Jednak tego typu aparaty wymagają już pewnej znajomości tematu. Chociaż to właśnie analogowe lustrzanki cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. 

Dodaj komentarz