Jak rozpoznać objawy zawału serca?

Jak rozpoznać objawy zawału serca?

Choroby układu krążenia od lat znajdują się w czołówce przyczyn zgonów nie tylko w Polsce ale również na całym świecie. Zabójcą numer jeden wśród nich jest niezmiennie zawał serca. Chociaż większość ludzi zna jego charakterystyczne objawy, takie jak ucisk w klatce piersiowej czy ból lewego ramienia, to istnieją także mniej znane objawy, które mogą świadczyć o zbliżającym się zawale mięśnia sercowego. Ich wczesne rozpoznanie może w znacznym stopniu zminimalizować skutki zawału, a nawet uratować życie.

Ucisk i ból w klatce piersiowej

Mówiąc o zawale serca, większość ludzi wyobraża sobie nagły silny ból w klatce piersiowej. Jest to objaw ostrego zawału mięśnia sercowego, spowodowany pęknięciem blaszki miażdżycowej i całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez tętnicę wieńcową. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza pomoc medyczna, ponieważ mięsień sercowy z każdą minutą obumiera. W niektórych przypadkach ból może na kilka minut ustąpić, po czym pojawia się ponownie. Niejednokrotnie ból lub ucisk w klatce piersiowej jest mylony z bólem spowodowanym problemami żołądkowymi lub nerwicowymi.

Uczucie bólu w górnej części ciała

Nie tylko ból w klatce piersiowej jest objawem zawału serca. Może się on pojawić także w lewym ramieniu, szczęce, a nawet plecach. Objawy mogą być niepozorne i trwać nawet kilka tygodni. Sygnalizują one jednak problemy z przepływem krwi. Dlatego w takim przypadku wskazana jest wizyta u lekarza zanim objawy przybiorą na sile.

Nudności i wymioty

Rozstrój układu pokarmowego kojarzy się przede wszystkim z zatruciem, wirusem lub refluksem. Może jednak być objawem sygnalizującym zawał serca. Statystycznie występuje on częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Problemy z oddychaniem

Płytki oddech wraz z uciskiem w klatce piersiowej to kolejny objaw zawału serca. Może przejawiać się też zadyszką nieproporcjonalną do wykonywanego wysiłku fizycznego. Jest to niewątpliwy znak, że z sercem lub płucami dzieje się coś złego. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.

Nieregularne bicie serca

Przyspieszony puls spowodowany silnymi emocjami lub wysiłkiem fizycznym jest całkiem normalnym zjawiskiem. Tak samo jak sporadyczne dodatkowe skurcze serca. Jeśli natomiast serce pracuje w przyspieszonym tempie przez dłuższy okres czasu bez konkretnego bodźca lub dodatkowe skurcze pojawiają się często, mogą być objawem zbliżającego się zawału serca.

Nieustający kaszel

Chociaż w większości przypadków kaszel nie oznacza zawału, to u osób cierpiących na choroby układu krążenia i będących w grupie ryzyka może być znakiem ostrzegawczym. Zwłaszcza długotrwały kaszel, któremu towarzyszy biała lub jasnoróżowa wydzielina.

Nadmierna potliwość

Nagłe nadmierne pocenie się, które nie występowało wcześniej i nie jest spowodowane temperaturą lub zaburzeniami hormonalnymi, może być poważnym objawem problemów z sercem. Znaczny wpływ na to może mieć ciągły stres, utrzymujący się na wysokim poziomie.

Opuchlizna nóg, stóp i nadgarstków

Pojawiająca się opuchlizna oznacza, że serce nie działa tak efektywnie jak powinno. Jeśli serce nie pompuje krwi wystarczająco szybko, krew powraca do żył, co powoduje opuchliznę.

Ciągłe zmęczenie

Uczucie zmęczenia jest każdemu dobrze znane. Jednak uczucie zmęczenia spowodowane zawałem mięśnia sercowego jest odczuwany w nieco inny sposób. Jest ono bardziej przytłaczające, a niejednokrotnie towarzyszy mu uczucie lęku.

Lekceważenie objawów zawału serca jest bardzo niebezpieczne. Tym bardziej, że czas odgrywa tu bardzo duże znaczenie. W przypadku podejrzenia, że coś złego dzieje się z sercem należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, a jeśli objawy przybierają ostry przebieg należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.

Dodaj komentarz