Jakie prace są najlepsze dla kobiet?

Jakie prace są najlepsze dla kobiet?

Prac dla pań jest wiele

Obecnie kobiety są lekarkami, prawniczkami, nauczycielkami. Realizują się zawodowo jako pielęgniarki czy specjalistki ds. IT. Czasami bywają sekretarkami i asystentkami. Wysoka jakość pracy jest ważna, a niejedna pani docenia możliwości, jakie daje jej praca oraz zarobki. Dzięki nim może poczuć się prawdziwie po królewsku, zarabiać i nie czuć dyskomfortu – w końcu nie musi być na utrzymaniu małżonka, może wiele osiągnąć samodzielnie. Prace takie, jak nauczanie czy bycie pielęgniarką lub ratowniczką medyczną są kiepsko płatne i to jest bardzo smutne. Nie ma wielkich możliwości kariery czy wyższych zarobków. Z tego powodu coraz więcej młodych dziewcząt nie chce pracować w szkole czy w szpitalu. Jeśli praca w szpitalu to tylko w charakterze lekarki – wówczas możliwości finansowe są o wiele większe. Tragiczne decyzje polityków przekładają się na sytuację w szkołach i w szpitalach.

Oczekiwania pań są różne

Jedna marzy o wysokich zarobkach i karierze zawodowej. Inna chce łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. W takiej sytuacji konieczne jest połączenie pracy i rodziny. Matki nie są dobrze widziane przez pracodawców: często opiekują się dziećmi i muszą brać na nie zwolnienia lekarskie, nie chcą pracować po godzinach. To przekłada się na ich dyspozycyjność i zarobki. Młoda matka nie dostanie awansu, nie zyska zawodowo, w wielu firmach jest pomijana przy podziale premii. Wysoka jakość działania to sprawa konieczna, a młode matki nie zawsze spełniają oczekiwania pracodawców, bywają przemęczone, ale o tym pracodawca nie myśli.

Młode, drapieżne dziewczyny marzą o wysokich zarobkach i karierze – chcą być dyrektorkami, menedżerkami, podróżować, kupić mieszkanie, ustawić się zawodowo i finansowo. W korporacjach nieraz to się udaje, ale kosztem zdrowia i życia prywatnego. Bynajmniej nie jest to najlepsze podejście. Warto zatem zweryfikować i policzyć koszty i korzyści. Nie zawsze pani jest zadowolona z tego, co ma, ale lepiej mieć trochę mniej i być zdrowszą psychicznie oraz fizycznie. Miło jest rozwijać się, ale dbając o siebie i nie kosztem swojego zdrowia. Niektóre firmy rozumieją to i dbają o pracownice bardzo dobrze – często dzieje się tak w firmach skandynawskich aktywnych w Polsce. One znacznie lepiej potrafią zadbać o pracownika. Ich działania są nakierowane na pracowników, taka panuje w nich kultura organizacyjna i jest ona bardzo dobra. Pracownicy czują się ważni dla firmy, a szefowie doceniają pracowników. Jest to sprawa jak najbardziej korzystna dla zatrudnionych pań.

Dodaj komentarz