Jak zacząć działać efektywnie i otrzymywać upragnione rezultaty?

Jak zacząć działać efektywnie i otrzymywać upragnione rezultaty?

Każda czynność, którą wykonuje człowiek, wymaga od niego poświęcenia czasu, uwagi i energii. Te trzy elementy zawsze idą ze sobą ramię w ramię. Niestety zdarza się i często słyszy się, że nie ma się wystarczająco czasu i sił na zrobienie wszystkiego. Powstaje zatem ważne pytanie. Czy można to zmienić i czy faktycznie należy robić dosłownie wszystko?

Skuteczny plan działania – najważniejsze sprawy w pierwszej kolejności

Najczęstszym problemem, z którym boryka się wiele osób, jest próba zrobienia wszystkiego w danym dniu – nawet tych nieistotnych rzeczy. I to właśnie te ostatnie skutecznie pożerają czas i energię. Gorzej, kiedy ich wykonanie wplata się między sprawy wymagające najwyższej uwagi. Brak jasno określonej ważności to główna przyczyna frustracji i niepowodzeń. Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest ustalenie hierarchii zadań.

W tym celu warto uczciwie się przyjrzeć co i jak robi się w ciągu dnia. Dobrze też zadawać sobie przy tym pytania. Czy to jest istotne? A może zrobienie tego może poczekać na inny termin? Czym w pierwszej kolejności mam się zająć? Najlepiej sobie to wszystko notować. Może okazać się, że sporo czasu trwoni się np. na bezcelowe oglądanie telewizji, surfowanie po internecie czy wykonywanie zbędnych czynności. Jeśli pochłaniają one sporą ilość czasu, to trzeba je wyeliminować lub chociaż zminimalizować ilość czasu poświęcanego na nie. Dla przykładu mając własny biznes, koniecznością jest szukanie klientów, partnerów biznesowych i rozwijanie swojego przedsięwzięcia. To są kluczowe sprawy, którymi należy zająć się w ciągu dnia. Mimo to przeznaczając na to zaledwie jedną godzinę dziennie, a przed telewizorem spędzając pięć, nie powinno nikogo dziwić, dlaczego ten biznes nie prosperuje zbyt dobrze.

Można to odnieść praktycznie do każdej sfery życia. Pragnąc odnieść w jakiejś dziedzinie lub branży sukces, na liście priorytetów powinny znajdować się tylko pilne sprawy. Wymagają one odpowiedniej ilości czasu i uwagi. Mając tego świadomość i nie rozpraszając się, podąża się zgodnie z planem.

Jak przygotować plan działania?

Ta czynność jest bardzo prosta. Na czele listy umieszczać trzeba tylko to, co oznaczone jest jako pilne – są to sprawy zawodowe, ważne rodzinne i inne, których celem jest podniesienie stylu i jakości życia. Czyli jest to kategoria A. Następne na liście są sprawy również wymagające uwagi, lecz już nie tak pilne, chociaż dobrze je wykonać – to kategoria B. Z kolei kategoria C to czynności, którymi można się zająć kiedy indziej lub z nich zrezygnować. Natomiast do kategorii D zaliczają się sprawy nieistotne, których odpuszczenie nie wywoła żadnych konsekwencji.

Mając jasny obraz i listę ważności, posiada się kierunek i cel. W ten sposób zaczyna się działać efektywnie, a rezultaty zaczynają zaskakiwać. Tak osiąga się sukces.

Dodaj komentarz