Poznaj bliżej miasto Rzeszów

Poznaj bliżej miasto Rzeszów

Rzeszów to miasto na prawach powiatu stanowiące stolicę województwa podkarpackiego. Blisko 200-tysięczne miasto notuje wzrost liczby mieszkańców z roku na rok. Widać więc wyraźnie, że jest to dobre miejsce, aby tutaj zamieszkać. Aby dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w mieście oraz jego okolicach oraz przeczytać najświeższe wiadomości Rzeszów to warto sprawdzić stronę faktyrzeszow.pl. Co warto wiedzieć o Rzeszowie i co warto w nim zobaczyć?

​Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Charakterystyczny monument, który znajduje się w centrum Rzeszowa ma symbolizować walki toczone na Rzeszowszczyźnie. Projekt pomnika zakończono w 1971 roku, budowa trwała 3 lata, a sam pomnik został uroczyście odsłonięty 1 maja 1974 roku. Jako ciekawostkę należy podać, że w roku 2017 padła propozycja, aby wyburzyć pomnik na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Ówczesny prezydent miasta stanął w obronie pomnika i dzięki temu stoi on po dziś dzień. Jedyna zmiana jaką dokonano w wyglądzie pomnika współcześnie to montaż na jego szczycie herbu miasta.

​Zamek w Rzeszowie

Charakterystyczny zamek znajdujący się w Rzeszowie stanowi jedną z głównych atrakcji miasta z punktu widzenia turystów. W czasie drugiej wojny światowej zamek został przemianowany na więzienie i był użytkowany w tego typu formie aż do roku 1981. Obecnie stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, aczkolwiek w części pomieszczeń swoją siedzibę ma tutejszy sąd. Planowane jest jednak przeniesienie sądu do innego miejsca, a całość zamku będzie przemianowana na sporej wielkości muzeum okręgowe dla turystów.

​Rynek w Rzeszowie

Bardzo specyficznym i charakterystycznym miejscem Rzeszowa jest jego rynek, gdzie na tle wszystkich budowli tego miejsca góruje ratusz. Szacuje się, że Rzeszowski Ratusz został wybudowany końcem XVI wieku, ale formę, którą można obecnie podziwiać na rynku datuje się na koniec XIX wieku. W tymże budynku po dziś dzień mieści się siedziba Urzędu Miasta oraz samego prezydenta miasta. O pełnej godzinie można usłyszeć z tego budynku hejnał miasta. Na samym rynku znajdują się także liczne sklepy i kawiarnie. Mieszczą się one w jednopiętrowym lub dwupiętrowych kamienicach. Rynek to również centrum w którym odbywają się ważne wydarzenia kulturalne. Warto też wiedzieć, że pod rynkiem, przez podziemne korytarze przebiega trasa turystyczna. Kiedyś znajdowały się tam sklepy i magazyny, a dzisiaj podziemne piwnice zawierają ciekawe eksponaty prezentujące historię tego miasta. Sama trasa turystyczna jest wciąż poszerzana, rozbudowywana i poddawana rekonstrukcji.

Dodaj komentarz