Jakie powinny być dobre rękawice budowlane?

Jakie powinny być dobre rękawice budowlane?

Dłonie są bardzo podatnym na uszkodzenie elementem ciała człowieka – łatwo jest złamać czy wybić palce lub skaleczyć się. Szczególnie dotyczy to pracowników fizycznych, na przykład pracujących na budowie, którzy lwią część swoich zadań wykonują za pomocą dłoni.

Narażają się przy tym między innymi na zmiażdżenie czy zacięcie. Dlatego też kluczowe jest, aby ich ubiór roboczy obejmował również artykuły mające na celu ochronę tych właśnie części ciała. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych rękawicach budowlanych, które pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom, jeśli są one konieczne do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy. Czym powinny charakteryzować się dobre rękawice budowlane? Odpowiadamy!

Dobre rękawice muszą być przede wszystkim wytrzymałe

W dużej mierze rękawice budowlane są wykonywane z różnego rodzaju skór, z uwagi na fakt, że charakteryzują się one dużą wytrzymałością na uszkodzenia, a przy tym sporą elastycznością, więc wciąż możliwe jest wykonywanie prac wymagających pewnego poziomu precyzji.

Takie rękawice są stworzone z myślą o bardzo ciężkich pracach, takich jak choćby wyładunek towaru, których nie powinno się wykonywać na przykład w cienkich rękawiczkach lateksowych, ponieważ nie zapewnią one adekwatnego poziomu ochrony.

Rękawice do ciężkich prac wykonywane są między innymi ze skóry koziej, skóry bydlęcej lub skóry wieprzowej. Poszczególne typy skór różnią się dostępnością rozmiarów, a także sztywnością i wytrzymałością – niektóre zapewniają większą swobodę ruchu, inne nieco mniejszą. Warto mieć to na uwadze, wybierając odpowiednie rękawice dla danego pracownika. Muszą one być właściwie dopasowane do jego obowiązków służbowych.

Nie oszczędzaj na rękawicach budowlanych

Na pierwszy rzut oka zarówno tańsze, jak i droższe rękawice mogą wyglądać bardzo podobnie, ale ich właściwości ochronne mogą bardzo się różnić. Dlatego też nie należy odruchowo kupować najtańszej dostępnej opcji, a warto zapoznać się także z droższymi, ale potencjalnie bezpieczniejszymi produktami. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na spełniane przez dane rękawice normy, to, z jakiego dokładnie materiału zostały stworzone, a także na opinie dotychczasowych klientów.

Kupując niewłaściwe rękawice, igramy ze zdrowiem naszych pracowników. Warto zainwestować w to, aby zapewnić im maksymalny poziom ochrony, ponieważ nawet najlepszym i najostrożniejszym osobom mogą się zdarzyć wypadki podczas pracy. Dzięki właściwym rękawicom takie wypadki mogą zakończyć się w znacznie mniej groźny i problematyczny sposób.

Dodaj komentarz