Kiedy konieczne jest sporządzenie opinii ornitologicznej?

Kiedy konieczne jest sporządzenie opinii ornitologicznej?

Opinia ornitologiczna to dokument, którego celem jest ochrona ptaków na terenie, na którym ma odbyć się inwestycja. Mowa w tym przypadku o wycince drzew i krzewów, przebudowie drogi czy modernizacji budynku. Mogłoby się wydawać, że jej sporządzenie zależy od dobrej woli inwestora i nie jest konieczne. Nic bardziej mylnego. W wielu przypadkach sporządzenie opinii ornitologicznej jest wręcz obowiązkiem. Jest tak, ponieważ na terenach miejskich wszystkie ptaki objęte są ochroną gatunkową. Zobacz, w jakich sytuacjach może przydać się opinia ornitologiczna i kto powinien ją sporządzić.

Opinia ornitologiczna – kiedy się przyda?

Opinię ornitologiczną powinno sporządzić się przed każdą inwestycją, podczas której istnieje ryzyko zniszczenia gniazd ptaków oraz ich zranienia. Jest ona konieczna, gdy na danym terenie planowana jest wycinka drzew i krzewów, ale nie tylko. Powinno się ją wykonać także przed planowaną modernizacją budynku. Bardzo często okazuje się bowiem, że na strychach czy w szczelinach budynku bytują ptaki, mimo że na pierwszy rzut oka ich nie widać. W związku z tym, że są one objęte ochroną gatunkową, nie można po prostu przystąpić do prac, ponieważ zagraża to ich życiu i zdrowiu.

Jeśli jesteś inwestorem i planujesz przebudowę drogi, podczas której konieczna jest wycinka lub jeśli chcesz przeprowadzić modernizację budynku (np. go ocieplić), to do Twoich obowiązków należy zadbanie o to, aby doświadczony ornitolog sporządził dokumentację. W ten sposób minimalizujesz szkody na rzecz środowiska naturalnego, ale także możesz uniknąć surowych kar, a nawet wstrzymania realizacji inwestycji. Wykwalifikowany ornitolog w swojej opinii zawrze także informacje na temat tego, jak można wynagrodzić naturze i ptakom szkody, które mogą powstać podczas każdej inwestycji.

Czy opinia ornitologiczna jest droga? Kto powinien ją sporządzić?

Inwestorzy, którzy dowiedzieli się o konieczności sporządzenia opinii ornitologicznej, często zastanawiają się nad tym, ile kosztuje taka usługa i komu należy ją zlecić. Jeśli chcesz, aby dokumentacja była rzetelna, a wykonywanie opinii przebiegło sprawnie, powinieneś zlecić to zadanie firmie z doświadczeniem. Nie warto oszczędzać na tej usłudze, chociaż trzeba zaznaczyć, że i tak sama w sobie nie jest ona droga. Koszt sporządzenia opinii ornitologicznej zamyka się zazwyczaj w kwocie kilkuset złotych – przy większych inwestycjach cena może przekroczyć 1000 zł. Tutaj dowiesz się więcej na temat opinii ornitologicznej i tego, dlaczego nie warto jest, z niej rezygnować.

Dodaj komentarz