Jakie są najpopularniejsze rodzaje spodni roboczych?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje spodni roboczych?

Spawanie, prace elektryczne, hydraulika, malowanie i wszystkie inne rodzaje prac fizycznych rządzą się swoimi prawami. Niektóre z nich wiążą się z pewnymi zagrożeniami i w związku z tym wymagają specjalnej ochrony dla wykonującego je pracownika. Inne wiążą się z potrzebą posiadania podczas pracy wielu małych części, więc niezbędna jest odzież z licznymi kieszeniami. Na szczęście na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów spodni roboczych, dzięki czemu każdy powinien być w stanie znaleźć parę spełniającą jego oczekiwania. W takim razie, jakie są najpopularniejsze rodzaje spodni roboczych?

Podział spodni do pracy

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko samą konstrukcję, spodnie robocze można podzielić na kilka najpopularniejszych kategorii: spodnie do pasa, ogrodniczki i spodnie krótkie. Ogrodniczki nie wymagają paska, są wygodne i posiadają z reguły dużą kieszeń, w związku z czym cieszą się szczególną popularnością w ostatnim czasie. Podobnie do ogrodniczek wyglądają bardziej specjalistyczne spodnie monterskie, które wyróżniają się dużą ilością łatwych do dosięgnięcia kieszeni, do przechowywania śrubek i innych przydatnych małych elementów.

Spodnie krótkie nie sprawdzą się na każdym stanowisku, ponieważ w przypadku niektórych specjalistów o odsłanianiu nóg nie może być mowy. Natomiast przy mniej groźnych pracach (na przykład prostych pracach budowlanych) w lato warto się nad nimi zastanowić, ponieważ pracownikowi będzie dzięki nim po prostu wygodniej, mniejsze będzie też ryzyko przegrzania się.

Spodnie ochraniające przed konkretnymi zagrożeniami

Konstrukcja spodni to jedno, natomiast równie ważną, jeśli nie ważniejszą kwestią są ich właściwości ochronne. Zwłaszcza, jeśli z wykonywaną pracą wiąże się jakieś konkretne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wyróżnia się specjalne rodzaje spodni, które tworzone są z myślą o określonych stanowiskach. Mowa tu między innymi o spodniach trudnopalnych czy ognioodpornych. Powinni się nimi zainteresować przede wszystkim spawacze i inni fachowcy, którzy mają do czynienia z ogniem czy iskrami. Elektrykowi z kolei przydadzą się spodnie antystatyczne lub antyelektrostatyczne.

Przed zakupem warto zweryfikować, czy spodnie robocze spełniają niezbędne europejskie normy w zakresie ochrony, która nas interesuje (na przykład ochrony przed czynnikami chemicznymi, chemicznymi lub biologicznymi czy przed zagrożeniami mechanicznymi). Trzeba także wziąć pod uwagę, na jaką porę roku przeznaczony jest dany model. Sprzedawane są zarówno przewiewne spodnie letnie, jak i spodnie całoroczne oraz dodatkowo ocieplane spodnie zimowe.

Dodaj komentarz