Kilka faktów na temat trądziku

Kilka faktów na temat trądziku

Fałsz. Trądzik młodzieńczy nie jest schorzeniem, którym można się zarazić. Przyczyną powstawania tego schorzenia są hormony płciowe – androgeny. To ich wzmożona aktywność doprowadza do pobudzenia gruczołów łojowych do pracy, co może wiązać się z pojawieniem się łojotoku. Zgromadzona w nadmiarze wydzielina w pewnym momencie nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz, doprowadzając w efekcie do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. To z kolei jest doskonałą pożywką dla bakterii beztlenowych, których enzymy rozkładają łój, doprowadzając do powstania mikrozaskórników – uważanych za pierwsze objawy trądziku.

Trądzik może „przejść” w genach

Prawda. Jednym z czynników, które mogą powodować trądzik są czynniki genetyczne. A to oznacza, że trądzik możemy odziedziczyć po rodzicach.

Istnieją przypuszczenia, że w genach możemy odziedziczyć tendencję do nadmiernego wydzielania łoju oraz rogowacenia mieszków włosowych. Prawdopodobnie są to cechy dziedziczone w sposób autosomalny dominujący z różną penetracją genu. Jeżeli więc z trądzikiem w młodości borykali się obje z rodziców, wówczas prawdopodobieństwo, że ich potomek będzie miał trądzik wynosi więcej niż 50 procent.

Słońce zlikwiduje trądzik

Fałsz. Wśród wielu młodych ludzi krąży przekonanie, że nadmierna ekspozycja miejsc dotkniętych trądzikiem na słońce może przyczynić się do całkowitej likwidacji wykwitów skórnych. Tymczasem okazuje się, że nie do końca jest to prawdą.

Promienie słoneczne mają co prawda działanie wysuszające, a więc powinny sprawić, że trądzik zniknie. I początkowo może rzeczywiście tak to wyglądać – na skórze można zauważyć poprawę. Jednak taki stan nie trwa długo, gdyż nadmierna ekspozycja na słońce wysusza skórę, a to znak dla gruczołów łojowych do wzmożonej aktywności. W rezultacie dochodzi do łojotoku, który prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i w następstwie – do nasilenia zmian trądzikowych.

Na trądzik działa wyciskanie krost

Fałsz. Nałogiem wielu młodych ludzi jest nagminne wyciskanie zmian trądzikowych, sądząc że taka czynność przyniesie znaczną poprawę. Tymczasem wyciskanie krost jest niedopuszczalne. Taka czynność może bowiem powodować przedostawanie się wydzieliny do głębszych warstw skóry (na skutek uszkodzenia skóry podczas wyciskania), a to z kolei przyczynia się do nasilania Mianów zapalnych. Bardzo często wyciskanie zmian trądzikowych doprowadza do pozostawienia po sobie „pamiątek” w postaci blizn potrądzikowych oraz plam.

Dodam jeszcze, że wyciskanie krost nie ma zatem żadnych właściwości leczniczych.

Każdy lek antykoncepcyjny zwalcza trądzik

Fałsz. Wiele osób, które borykają się z trądzikiem jest zdania, że doustne środki antykoncepcyjne mogą przyczynić się do likwidacji trądziku. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą. Nie oznacza to jednak, że leki hormonalne nie są w stanie zwalczyć problemu.

By leki zawierające hormony skutecznie redukowały zmiany skórne – poza działaniem antykoncepcyjnym – muszą wykazywać działanie antyandrogenowe. Takimi właściwościami wykazują się tabletki hormonalne o nazwie Diane35.

Dieta likwiduje trądzik

Fałsz. Nie istnieją żądne dowody na to, że właściwy sposób odżywiania się może mieć znaczący wpływ na likwidację trądziku. Oznacza to zatem, że nikt nie ułożył specjalnej diety antytrądzikowej.

Ale uwaga! Nie zmienia to faktu, że właściwy sposób odżywiania się – jadłospis bogaty w witaminy oraz składniki mineralne może wpływać korzystnie na wygląd naszej cery. Warto również dodać, że u niektórych osób objawy trądziku mogą nasilać się pod wpływem czekolady czy ostro doprawionych potraw.

Na trądzik pomoże odpowiednia higiena

Prawda. Właściwy sposób oczyszczania skóry dotkniętej trądzikiem może przyczynić się do złagodzenia zmian oraz niedopuszczenia do ich nasilenia. Koniecznością jest demakijaż, który odblokuje pory. Do oczyszczania twarzy należy stosować kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej. Nie należy stosować preparatów z mydłem ani alkoholem. Takie specyfiki przyczyniają się bowiem do nadmiernego przesuszenia skóry, a to grozi łojotokiem.

Dodaj komentarz