Woda to podstawowy składnik ciała człowieka. Bez płynów nasz organizm jest w stanie wytrzymać co najwyżej trzy dni. Dlatego większość preppersów i miłośników bushcraftu posiada cały zestaw przyborów do uzdatniania wody. Rurki filtrujące, tabletki do uzdatniania wody, nadmanganian potasu… Co jednak zrobić gdy sytuacja kryzysowa zaskoczy nas lub przygotowane zasoby wyczerpią się? Przedstawiamy najprostszy filtr do wody, który z łatwością przygotujesz w każdych warunkach!
Niezbędne materiały
Do wykonania improwizowanego filtra do wody niezbędne są: plastikowa butelka, nóż (lub scyzoryk z nożyczkami, wacik kosmetyczny (lub kawałek materiału), źródło płomienia do rozpalenia ogniska i metalowy kubek. Przydać się może również kawałek sznurka. Przedmioty te powinny znajdować się zawsze w zestawie survivalowym. Drugą część materiałów zbieramy w terenie. Na początku rozpalamy ognisko aby uzyskać żar, a po zagaszeniu wybieramy kawałki zwęglonego drewna. Lokalizujemy również czysty piasek, trawy, kępki mchu i drobne kamyki.
Wykonanie filtra
Na początku przecinamy butelkę kilka centymetrów od dna i bierzemy górną część. Dolnej nie wyrzucamy – przyda się do nalewania brudnej wody (aby nie zanieczyszczać kubka na przefiltrowaną wodę). W zakrętce wykonujemy małą dziurkę, a następnie upychamy w niej wacik kosmetyczny lub kawałek materiału. Zwęglone drewno rozgniatamy na drobny proszek i wsypujemy ponad wacik – im więcej tym lepiej. Jako kolejne warstwy sypiemy piasek, kamyki i mech (zwiniętą trawę lub większe kamienie). Jeśli posiadamy sznurek – przygotowaną konstrukcję możemy zawiesić na gałęzi drzewa lub przywiązać do jego pnia. Pod spodem ustawiamy czysty kubek. Do tak przygotowanego filtra wlewamy wodę. Może to być deszczówka, woda z kałuży, jeziora lub rzeki. Po kilku minutach pierwsze krople powinny zacząć kapać. Niezależnie od zabrudzeń, jeśli filtr został dobrze wykonany po przefiltrowaniu woda będzie przejrzyście czysta.
Działanie filtra
Dlaczego taki dobór materiałów? Mech, trawa i kamienie wstępnie oczyszczają wodę z kawałków liści i innych dużych zabrudzeń. Piasek wyłapuje drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Węgiel oczyszcza wodę chemicznie, zaś wacik na samym dnie nie dopuszcza do przedostawania się drobinek węgla. Mimo złożoności filtra, woda w ten sposób oczyszczona nie nadaje się jeszcze do picia. W pierwszej kolejności należy ją przegotować, aby usunąć zanieczyszczenia biologiczne (czyli drobnoustroje, które mogą prowadzić między innymi do biegunek, a co za tym idzie do jeszcze większego odwodnienia organizmu).
Planujesz dłuższy wypad do lasu lub w góry? Nie zapomnij o przygotowaniu się na wszelkie okoliczności! Przygotowany zestaw survivalowy to tylko element piramidy przetrwania – podstawą są chęć przetrwania, wiedza i wytrenowane umiejętności. Dlatego przetestuj metody filtracji wody zanim znajdziesz się w sytuacji zagrożenia!