Radzenie sobie ze szkodliwym stresem

Radzenie sobie ze szkodliwym stresem

Dr Jon Kabat-Zinn, znany amerykański naukowiec, badacz stresu i jego wpływu na człowieka, już dawno temu zwrócił uwagę na to, że zarówno medycyna jak i medytacja mają związek z miarą. Celem obu jest przywrócenie zdrowia i „właściwej miary“ czyli stanu równowagi wewnętrznej, która powoduje, że organizm sam uruchamia swoje mechanizmy obronne.

Powszechnie wiadomo, że medytacja ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i stan samopoczucia. Od 2001 roku mamy też na to dowody naukowe. W tym właśnie roku dwaj znani lamowie Bon, Sangye Monlam oraz geshe Gelek Jinpa wraz z jednym z towarzyszących im mnichów poddali się szczegółowym badaniom naukowym prowadzonym przez dr Herberta Bensona, pioniera badań nad medycznymi skutkami medytacji, założyciela i dyrektora instytutu Mind/Body Medical Institute na Harvard Medical School.

Po studniowej, codziennej praktyce Tummo lamowie poddani zostali szczegółowym badaniom, które naukowo dowiodły, że medytacja ma ogromny wpływ na ograniczenie naszych reakcji stresowych. Podczas tych badań potwierdzono również naukowo znaną na Wschodzie od tysiącleci wiedzę o tym, że w trakcie medytacji praktykujący są w stanie sterować swoimi mięśniami i narządami wewnętrznymi zgodnie ze swoją wolą. Dotychczas Zachodnia medycyna kwestionowała takie umiejętności joginów i osób praktykujących.

Praktyka pięciu elementów a medycyna

Stan homeostazy ( równowagi wewnętrznej ) który osiągamy dzięki medytacji dotyczy zachowania równowagi energii pięciu podstawowych elementów z jakich składa się wszechświat, a również my jako jego cząstka. Te podstawowe elementy to : Ziema, Woda, Ogień , Powietrze oraz element Przestrzeni, w której to zawierają się cztery pozostałe elementy. Buddyści tradycji Yungdrung Bon od setek lat praktykują z energiami pięciu elementów, aby utrzymać ich równowagę, a przez to zachować swoje zdrowie w należytym stanie.

Praktyka pięciu elementów daje nam tą równowagę na wielu poziomach. W skali makro to osiągniecie równowagi w relacji naszych energii pięciu elementów, z jakich składa się nasze ciało fizyczne z energiami pięciu elementów z jakich składa się cały Wszechświat. Na poziomie naszego ciała fizycznego, to oznacza osiągniecie równowagi na poziomie tych energii które je tworzą.

Gdy dolega nam wątroba…

Na poziomie głównych organów wewnętrznych naszego ciała ( płuc, serca, nerek, wątroby i śledziony) osiągnięcie równowagi powoduje przede wszystkim usunięcie zaburzeń w obszarach w jakich związane są te organy z poszczególnymi aspektami naszego życia. Na przykład śledziona i nierównowaga energetyczna w niej zgodnie z odwieczną wiedzą Wschodu są oznaką naszych niewłaściwych relacji z energią żeńską i jej rozlicznymi aspektami. Nierównowaga w wątrobie kojarzona jest z naszą nierównowagą z męskimi aspektami Wszechświata. Nierównowaga energii pięciu elementów może przejawiać się również na poziomie komórek i poszczególnych tkanek naszego organizmu. Gdy jest ona skrajna i długo się utrzymuje, to wówczas dojść może do poważnych uszkodzeń komórek i tkanek i do chorób, również tych najcięższych.

Czym jest medytacja na Wschodzie?

W wielu kulturach wschodnich medytacja jest codzienną, integralną częścią życia każdego z ludzi. Powszechną w społeczeństwie tak, jak w kulturze Zachodu powszechny jest codzienny prysznic, chodzenie na fitness czy regularne łykanie suplementów diety. Służy również higienie psychicznej doskonale zastępując Zachodnie sposoby odreagowania stresu czy radzenia sobie z samotnością poprzez alkohol, gry komputerowe, posiadanie psa lub kota.

Metod medytacji jest bardzo wiele, poczynając od najprostszych jak recytacja trzech podstawowych mantr Bon, poprzez medytacje tantryczne z Jidamem, praktykę medytacji na obiekcie Szine po najbardziej esencjonalne medytacje najwyższej linii nauk Bon – Dzogczen.

Jak to działa?

Podczas medytacji dostrajamy się do wszechświata, starając się opróżnić nasz umysł z myśli i skoncentrować na jednym przedmiocie – dzwięku, obrazie lub wyobrażeniu.Właśnie to skupianie myśli na obiekcie i uwalnianie umysłu od nieustannej gonitwy nieprzydatnych do niczego myśli jest bramą do świadomości doskonałej. Powrotowi do naszej równowagi służy przede wszystkim medytacja z energiami pięciu elementów. Poznać ja i nauczyć się wykonywać można podczas nauk udzielanych przez lamów Bon.

Dodaj komentarz