Skuteczne sposoby na gęste i zdrowe włosy

Skuteczne sposoby na gęste i zdrowe włosy

Zagęszczanie włosów to często żmudny i czasochłonny proces. Czy istnieją proste, nieinwazyjne sposoby na uzyskanie bujnej czupryny? Czy właściwie dobrane suplementy, produkty do pielęgnacji i stylizacji mogą być prawdziwą rewolucją dla naszych włosów?

Dieta i suplementacja – klucz do sukcesu

Zdrowy styl życia i zrównoważona dieta są warunkiem koniecznym do uzyskania gęstych i lśniących włosów. Właściwie odżywienie, dostarczające organizmowi niezbędnych witamin i pierwiastków to istotny warunek pielęgnacji skóry i jej wytworów. Objawem niedoborów, wielu mikro- i makroelementów, jest zła kondycja włosów.

Aby zachować, lub przywrócić gęste i zdrowe włosy należy wdrożyć suplementację:

  • witaminy A,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • cynku,
  • żelaza,
  • witaminy E,
  • selenu.

Witamina A jest niezbędnym składnikiem sebum, substancji naturalnie nawilżającej skórę głowy, chroniącej włosy przed przesuszeniem. Nadmiernie sucha skóra głowy jest podatna na różnego rodzaju infekcje, co negatywnie wpływa na stan włosów. Źródłem witaminy A jest m.in. marchew, papryka i dynia.

Witamina C bierze udział w biosyntezie kolagenu, białka odpowiadającego za stan skóry i włosów. Bogatym rezerwuarem tej witaminy są owoce cytrusowe, brokuły, owoce dzikiej róży, kiwi i papryka.

Biotyna ma fundamentalne znaczenie dla stanu skóry i jej wytworów. Wzmacnia i zagęszcza włosy. Dobrym źródłem biotyny są jajka, ryby i nabiał.

Cynk jest mikroelementem niezbędnym dla zdrowej skóry. Jego niedobory skutkują osłabieniem i wypadaniem włosów. Źródłem cynku są produkty odzwierzęce oraz orzechy i produkty pełnoziarniste.

Żelazo, mimo że kojarzy się głównie z hemoglobiną, jest nieodzowne w procesie wzrostu włosów, a jego niedobory skutkują znacznym osłabieniem ich kondycji. Pierwiastek ten znajduje się w roślinach strączkowych, zbożach i produktach pochodzenia zwierzęcego.

Pielęgnacja i zagęszczenie włosów

Istnieje wiele preparatów działających na włosy od zewnątrz, nawilżających oraz wzmacniających strukturę łodygi włosa.

Kosmetyki, takie jak szampony, maski i odżywki, powinny cechować się bogatym składem, zawierającym liczne substancje odżywcze,m oraz muszą zostać dobrane do indywidualnych potrzeb. Do każdego rodzaju włosów zalecana jest właściwa pielęgnacja. Stosując nieprzemyślane preparaty, nieodpowiednie dla danego rodzaju włosów, można pogorszyć ich stan.

Ważnym produktem, często stosowanym w pielęgnacji włosów, są szampony zawierające keratynę i witaminę B5. Zadaniem keratyny jest uzupełniane braków w strukturze włosów i poprawa ich wyglądu. Efektem działania witaminy B5 jest nawilżenie.

Bardzo istotne w pielęgnacji są odżywki proteinowe, pozytywnie wpływające na gęstość włosów. Białka zawarte w tych preparatch wzmacniają i wspomagają wzrost włosów.

Oleje i maski z olejami są niezbędnym elementem pielęgnacji włosów. Oleje, takie jak jojoba, olej kokosowy, a szczególnie olej arganowy, wykazują działanie nawilżające i wzmacniające. Poprawiają także kondycję skóry głowy.

Dodaj komentarz