Sposoby na redukcję nadmiernego stresu

Sposoby na redukcję nadmiernego stresu

Stres to emocja, której doświadczamy bardzo często, niekiedy codziennie. W dzisiejszym, zabieganym świecie nie da się tego uniknąć, bo każdy dzień przynosi nieoczekiwane wyzwania. Natomiast to, co możemy zmienić, to nasze podejście. Zredukowanie stresu jest możliwe, wystarczy znaleźć konstruktywne sposoby.

Sport
Aktywność fizyczna nie bez powodu jest polecana w kwestii redukcji stresu. Podczas ćwiczeń wydzielamy tzw. hormon szczęścia, czyli endorfiny. Dzięki systematyczności mamy szansę zniwelować efekty nagłego czy długotrwałego stresu. Co więcej, wyrobimy sobie pewną odporność psychiczną i stres nie będzie na nas oddziaływał już w tak dużym stopniu.

Dieta
To kolejna ważna “oczywistość”. Dobranie odpowiedniej diety dla naszego organizmu i pod nasze potrzeby jest szalenie istotne. To zapewni zarówno zdrowy wygląd, jak i większą ilość energii w ciągu dnia, a tym samym – lepsze samopoczucie.

Hobby
Posiadanie zajęcia, przy którym zapominamy o całym świecie, to cenne hobby. Możemy dzięki temu “uciec” od problemów, lecz w ten pozytywny sposób. Odpowiednio spędzone przerwy podczas pracy czy nauki są tak samo ważne, jak koncentracja podczas wykonywania danego zadania. Dodatkowo mogą przyczynić się do większej produktywności. Poza tym poczucie rozwoju daje siłę do działania.

Zapobieganie
Jeśli chcemy mniej się stresować, warto próbować zapobiegać problemom i zająć się tym, na co mamy realny wpływ. Należy znaleźć przyczynę negatywnych emocji. Kiedy określimy głównego stresora w naszym życiu, łatwiej będzie mu przeciwdziałać. Przykładem mogą być rozmowy o pracę. Co możemy zrobić, by się nie zamartwiać? Jeśli poświęcimy dostateczną ilość czasu na doinformowanie się odnośnie pracodawcy i sporządzenie porządnego CV, przyjdziemy na rozmowę pewni siebie i o wiele mniej zestresowani. Ten sposób można odnieść także do innych dziedzin życia.

Wpływ stresu na nasz organizm jest ogromny i często oddziałuje długofalowo. Skutki szkodzą zarówno fizycznemu samopoczuciu, jak i psychicznemu. To może być ból głowy, drżenie rąk czy kołatanie serca, ale zbyt długie narażanie się na stres może skutkować poważnymi chorobami, np. nadciśnieniem albo cukrzycą. Co więcej, zły stan psychiczny potrafi odebrać wszelkie chęci do jakichkolwiek aktywności. Dlatego dbanie o własne zdrowie wiąże się nie tylko z dobraniem odpowiedniej diety czy prowadzeniem aktywnego stylu życia, choć jest to podstawa. Redukcja stresu to kwestia, nad którą należy pracować systematycznie oraz sumiennie, jeśli chcemy uniknąć negatywnych skutków.

Dodaj komentarz