Wszyscy kochają czekoladę

Wszyscy kochają czekoladę

Nie ma chyba osoby która nie kochałaby czekolady! Nikt nie ma wątpliwości, że jest to najlepszy lek na wszelkie smutki. Bez wątpienia wyroby czekoladowe zachwycają i smakują nie tylko dzieciom.

Czekolada ma swoją długą i ciekawą historię. Jak wierzyli pierwotni mieszkańcy Kolumbii, czekolada, a dokładnie drzewo kakaowca, było darem, który zesłał ludziom bóg Azteków Quetzalcoat. Ten symbol mądrości, zgodnie z wierzeniami podarował ludziom czekoladę by dodawała sił zarówno fizycznych jak i psychicznych oraz by pomagała pielęgnować skórę. Te wzmianki pochodzące z zamierzchłych czasów są dowodem na to, ze ludzie praktycznie od zawsze dostrzegali i doceniali dobroczynną moc czekolady. Jak wynika z różnych źródeł prawdziwymi miłośnikami czekoladowej słodyczy byli Majowie. Na kontynent europejski czekoladę przywieziono dopiero w XIV wieku. Uczynili to Hiszpania wracając z wypraw na inny kontynent. Pierwszym sposobem podawania czekolady w Europie, która była tylko smakołykiem dla bogatych, był gorący napój wzbogacony wanilią i dosładzany cukrem.

Gdy nastała rewolucja przemysłowa, postępująca technologia sprawiła, że realne stało się oddzielenie masła kakaowego, do jego suchej części. Odkrycie to sprawiło, że zaczęły powstawać pierwsze fabryki czekolady, którą znamy we współczesnej formie. Od razu tabliczki czekolady i batoniki stały się niezwykle popularne, choć jednocześnie nie każdego było na nie stać. Był to prawdziwy rarytas.

Głównym składnikiem czekolady jest miazga i masło kakaowe, z wyjątkiem oczywiście czekolady białej, która również posiada w swym składzie masło kakaowe, jednak Stasi ono tylko 1/3 całego składu. Od samego początku wyroby czekoladowe przypominały prawdziwą sztukę, a wraz z wzrostem jej popularności, producenci robili wszystko by jeszcze bardziej wzbogacić jej smak. Obecnie na rynku można Znaleźć wiele odmian o rodzajów czekolady z rodzynkami, bakaliami, nadziewana, gorzka. Cały cza sprostają nowe pomysły i nikogo już nie dziwi, ze można również skosztować jak smakuje z dodatkiem papryki chilii.

Dodaj komentarz