Wybieramy dostawcę gazu

Wybieramy dostawcę gazu

Co sprawdzić przed zmianą sprzedawcy gazu, żeby potem nie żałować?

Nowe oferty sprzedaży gazu na pierwszy rzut oka wydadzą się bardzo atrakcyjne. Nigdy nie warto dać się skusić od razu. Podejmujemy decyzje na lata więc powinniśmy być dobrze przygotowani.

Ceny gazu u poszczególnych dostawców są powszechnie dostępne na stronach interentowych. Niestety, zazwyczaj sama cena, niewiele mówi nam o warunkach umowy pomiędzy nami a sprzedawcą gazu. Szczegóły są zawarte w umowie, którą dostajemy po wstępnej konsultacji i określeniu zainteresowania wybraną ofertą. Jak porównywać ceny wie każdy z nas. Co jeszcze powinniśmy ocenić?

Przed podpisaniem umowy sprawdź:
1. Dokładnie ofertę

Choć może to zabrzmieć banalnie, to przed podpisaniem umowy należy ją bardzo dokładnie przeczytać. Szczególnie uważać należy na akwizytorów, którzy przychodząc do naszych domów próbując namówić do podpisania konkretnej umowy. Przed jej podpisaniem koniecznie trzeba wziąć egzemplarz i w spokoju go przeczytać, a najlepiej skonsultować to z prawnikiem (porada powinna kosztować około 100 złotych).

2. Warunki rozwiązania umowy

Okres, na który podpisujemy umowę ustalany jest przez dostawcę. Jeśli mamy do czynienia z umową na czas nieokreślony, to okres wypowiedzenia wynosi, zależnie od taryfy, jeden lub trzy miesiące. Zazwyczaj jednak nowa umowa jest terminowa. Zawieramy ją na określony czas. Praktycznie zawsze w takich przypadkach są zapisy dotyczące kosztów, czy kar umownych jakie będziemy musieli ponieść, jeśli zechcemy umowę wypowiedzieć przed terminem jej zakończenia. Można je określić właściwie na dwa sposoby: są wysokie, albo drakońskie. Oczywiście to nie oznacza, że oferta cenowo będzie nieatrakcyjna, ale musimy pamiętać, że nie opłaci nam się wcześniej wypowiedzieć.

Warto pamiętać też, że w przypadku umów podpisanych poza siedzibą nowego sprzedawcy (czyli np. u nas w domu) mamy 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyn.

3. Cenę jednostkową gazu

Cena nie powinna zmieniać się w czasie. Bywa jednak, że wcześniejsze obniżki, na których oparta jest reklama, skutkują „nadrabianiem” strat sprzedawcy poprzez późniejsze znaczne jej podwyższenie. Coraz więcej firm próbuje przyciągnąć klientów stałymi cenami w czasie trwania umowy Stabilność ceny uniezależnia w takich sytuacjach odbiorcę od wahań na rynku międzynarodowym. Warto sprawdzić też, czy w cenę gazu wliczona jest akcyza i podatek – bywa że sprzedawcy w ofertach reklamowych podają koszty bez nich, żeby wyglądały na niższe.

4. Warunki opłat dodatkowych np. za nieterminowe spłaty

Chyba każdemu zdarzyło się spóźnić z zapłaceniem rachunku. To jak wysoka będzie kwota kary, którą przyjdzie nam zapłacić, zależy od firmy sprzedającej gaz. Podobnie jest z opłatą handlową – różne firmy określają je w różnej wysokości.

5. Kwestię dostawcy

Warto pamiętać, że kto inny ten gaz sprzedaje, a kto inny go dostarcza. Te umowy nie pokrywają się ze sobą. Zawarcie umowy ze sprzedawcą gazu nie jest tożsame z jego dostarczeniem. Nie zapominajmy, że tych kosztów nie da się uniknąć i jeśli nowy sprzedawca wmawia nam co innego to znaczy jest nieuczciwy.

Dodaj komentarz