Na jakich zasadach udziela się kredytów osobom osiągającym dochody za granicą?

Na jakich zasadach udziela się kredytów osobom osiągającym dochody za granicą?

kredyt dla obcokrajowca

Ogromna rzesza Polaków przebywa na emigracji, a codziennie z kraju wyjeżdżają kolejne osoby. Bardzo często jest to w celach zarobkowych. Popularne kierunki to Niemcy czy Wielka Brytania, a zaoszczędzone pieniądze po kilku lub kilkunastu latach można przeznaczyć na przykład na dom w Polsce. Jednak z różnych przyczyn może zdarzyć się, że zarabiając za granicą znajdziemy się w potrzebie zaciągnięcia pożyczki. Możliwe, że nie będziemy z różnych powodów mieli chęci albo możliwości żeby zrobić to w miejscu naszego zamieszkania. Czy więc osoby zarabiające za granicą mogą wziąć kredyt w Polsce? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Czy osoby mieszkające za granicą mogą brać kredyty w polskich bankach?

Tak, jest taka możliwość, chociaż większość banków nie przedstawia takiej opcji bezpośrednio w swojej ofercie. Wymagany może być osobisty kontakt z wybranym bankiem. Jest to mimo wszystko dość niszowa forma zaciągania kredytu, toteż nie jest gwarantowane, że będzie dostępna. Również warunki takiej usługi mogą być w różnych instytucjach diametralnie różne. W każdym przypadku kredyt dla osób osiągających dochody za granicą wiąże się z szeregiem formalności, które mogą uczynić cały proces uciążliwym.

Na jakich zasadach udziela się kredytów osobom osiągającym dochody za granicą?

Tak jak i wobec klientów pracujących w Polsce, tak wobec tych zarabiających za granicą bank przeprowadza procedurę oszacowania zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest zdolnością do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz ze wszystkimi odsetkami i opłatami. Oznacza to zazwyczaj kontrolę wszelkich dochodów, wydatków oraz wcześniejszych i obecnych zobowiązań. Istotne mogą być nawet takie czynniki jak wiek czy wykształcenie, a także forma zatrudnienia. Dla klientów osiągających dochody za granicą niezbędny będzie kontrakt lub umowa o pracę na okres co najmniej 6 miesięcy. Konieczne może okazać się przetłumaczenie jej przez tłumacza przysięgłego. Do wymaganych dokumentów należy również wykaz wpłat na konto bankowe za dany okres i zaświadczenie o dochodach. Dodatkowo potrzebny będzie raport na temat naszej historii kredytowej od lokalnego odpowiednika Biura Informacji Kredytowej.

Co wyklucza z możliwości zaciągnięcia kredytu?

Kredytu nie otrzymają osoby, które utrzymują się z prowadzenia za granicą działalności gospodarczej. Poza tym jeśli bylibyśmy zainteresowani nie kredytem gotówkowym, a hipotecznym, to niestety jego zaciągnięcie jest możliwe tylko w walucie, w której się zarabia.

Nie każda osoba osiągająca dochód za granicą będzie w stanie otrzymać kredyt w polskim banku. Jest to żmudny proces i może okazać się nieopłacalny. Są jednak osoby, dla których kredyt dla obcokrajowca jest korzystnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz