Każdy z nas chce się cieszyć zdrową i promienną cerą. Aby mogła ona prezentować się dobrze, musi być zadbana. Wydaje się więc, że całkiem dobrym pomysłem będzie stosowanie starannie dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Powinny być one dopasowane do rodzaju posiadanej przez nas cery. Jedno z trudniejszych zadań stoi przed posiadaczami cery pytko unaczynionej i zaczerwienionej. Na szczęście, istnieje wiele skutecznych preparatów, dzięki którym można poprawić wygląd i takiej skóry. Jeśli posiadamy skórę płytko unaczynioną, z rumieniem, powinniśmy zadbać także o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz o redukcję stresu. Pomocna może okazać się również suplementacja oraz niektóre zabiegi medycyny estetycznej.
Postaw na delikatny preparat oczyszczający
Jeżeli mamy cerę płytko unaczynioną, koniecznie musimy zainwestować w dobry jakościowo preparat oczyszczający. Wydaje się, że najlepiej będzie zakupić żel lub mleczko, w którego składzie będą znajdować się łagodnie działające środki myjące. Cerę trzeba oczyszczać dwa razy dziennie, rano oraz wieczorem. Szczególnie istotne jest to, aby dokładnie wykonywać demakijaż. Możemy wykorzystać do tego celu nie tylko żel, ale również łagodny olejek myjący. Warto jednak obserwować to, jak reaguje na niego nasza cera. Ważna jest temperatura wody wykorzystana do oczyszczania skóry twarzy. Nie powinna być ona zbyt wysoka. Najlepiej będzie, jeśli do umycia twarzy użyjemy letniej wody. Nie powinna być ona ani zimna, ani też gorąca. W przeciwnym bowiem razie, może dojść do poważnego naruszenia bariery ochronnej skóry.
Nie zapomnij o tonizacji
Ważnym elementem w pielęgnacji cery jest także tonizacja. Nie powinniśmy pomijać tego istotnego etapu, który powinien następować po umyciu twarzy żelem lub mleczkiem. Niesamowicie istotne jest to, aby wybrać tonik starannie. W zdecydowanej większości przypadków, tonik może zostać zastąpiony hydrolatem. Cera płytko unaczyniona powinna polubić się z hydrolatem z róży damasceńskiej. Ma on działanie odświeżające, nawilżające i przeciwzapalne. Jeśli chcemy wzmocnić kruche naczynka krwionośne, dobrym pomysłem będzie zakupienie hydrolatu z kocanki włoskiej bądź też hydrolatu z lipy drobnolistnej. Tonik można wykorzystywać zarówno o poranku, jak i wieczorem. W razie potrzeby, można przemywać nim skórę także w ciągu dnia.
Krem do twarzy powinien wzmacniać kruche naczynia krwionośne
Nie ulega wątpliwości, że krem do twarzy to kolejny kosmetyk niezbędny osobom posiadającym cerę płytko unaczynioną. Musi być jednak wybrany wyjątkowo starannie. Cera płytko unaczyniona nie wybacza żadnych błędów pielęgnacyjnych, nawet tych, które wydają nam się na pozór błahe. Ważne jest na pewno to, aby w kremie do twarzy znajdowały się substancje o potencjale wzmacniającym kruche naczynia krwionośne. Taką rolę może pełnić chociażby ekstrakt z ruszczyka kolczastego czy wyciąg z szyszek chmielu. Wydaje się, że krem powinien także chronić cerę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, takich jak silny wiatr czy gwałtowne wahania temperatur. Od kremu do twarzy trzeba będzie również oczekiwać właściwości odżywczych i regenerujących. Powinien też łagodzić podrażnienia oraz sprawiać, że cera będzie miła i przyjemna w dotyku. Jak więc widać, przed kremem do twarzy stoi naprawdę wiele zadań. Dobrze byłoby więc przeanalizować skład konkretnego kosmetyku, zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni z dokonanego przez nas wyboru. Jeżeli jednak samodzielny wybór kremu nastręcza nam pewnych trudności, możemy poprosić o pomoc doświadczonego kosmetologa.
Złuszczanie i oczyszczanie też jest ważne
Posiadaczom cery płytko unaczynionej nierzadko wydaje się, że nie potrzebują oni kosmetyków o działaniu złuszczającym bądź intensywnie oczyszczającym. Nic jednak bardziej mylnego! Co jakiś czas, nawet wyjątkowo delikatna cera wymagać będzie użycia peelingu. Nie powinien być to jednak peeling ziarnisty. Najlepiej będzie, jeżeli będzie do peeling enzymatyczny. Tego rodzaju kosmetyk charakteryzuje się skutecznym, aczkolwiek delikatnym działaniem. Bazuje przede wszystkim na bromelainie oraz na papainie. Składniki te charakteryzują się właściwościami złuszczającymi martwy naskórek i regulującymi pracę sebum. Ponadto, w peelingu enzymatycznym mogą znajdować się naturalne olejki, takie jak na przykład olejek ze słodkich migdałów. Niekiedy, w kosmetyku tym znajdują się również kwasy owocowe, na przykład AHA. Peeling enzymatyczny należy wykonywać przynajmniej raz w ciągu tygodnia. Warto jednak obserwować to, jak cera reaguje na peeling. Wiele zależy bowiem od indywidualnego przypadku. Niektórym osobom wystarczy wykonanie peelingu dwa razy w tygodniu. Jaką formę posiadają peelingi enzymatyczne? Bardzo często są one dostępne w formie żelu. Niekiedy jednak mają one formę proszku. Konieczne jest wymieszanie proszku z wodą lub hydrolatem. Konsystencja powinna być dosyć gęsta, aby nie spływała z twarzy. Istotne jest to, aby kosmetyk był zawsze aplikowany na jak najstaranniej oczyszczoną cerę. W przeciwnym bowiem razie, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że peeling niestety nie zadziała. Co jakiś czas, najlepiej raz w tygodniu zastosować maseczkę. Może być to maseczka algowa typu peel-of, jak również maska glinkowa. Maski na bazie glinki mają w większości przypadków postać proszku, który należy wymieszać z wodą lub hydrolatem aż do otrzymania satysfakcjonującej nas konsystencji. Maski należy pozostawić na cerze zazwyczaj przez około kwadrans, podobnie zresztą jak wspomniany już peeling enzymatyczny. Na skórze dłużej muszą pozostawać jedynie maski algowe. Powinny one bowiem zastygnąć, abyśmy mogli swobodnie usunąć je ze swojej twarzy.
A może specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej?
Cerze płytko unaczynionej mogą pomóc także specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Mowa tu przede wszystkim o zabiegach przy użyciu lasera, które mają za zadanie wzmacniać kruche naczynia krwionośne. Na tym jednak nie koniec. Okazuje się bowiem, że skóra naczynkowa może także sporo zyskać dzięki zabiegom z wykorzystaniem kwasów. Tak zwane peelingi medyczne charakteryzują się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi i wzmacniającymi kruche naczynia krwionośne. Nie sposób nie zauważyć, że decyzja o wykonaniu zabiegów medycyny estetycznej, powinna być podjęta wspólnie z profesjonalistą. Najlepiej, jeżeli będzie to doświadczony kosmetolog, dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Nie sposób zaprzeczyć temu, że zdecydowana większość zabiegów powinna być wykonywana w seriach. W przeciwnym bowiem razie, w pełni satysfakcjonujące nas efekty mogą po prostu się nie pojawić.
Nie zapomnij o zdrowej diecie
Cera płytko unaczyniona nie przepada niestety za wieloma pokarmami. Przede wszystkim nie służą jej owoce cytrusowe, jak również nadmiar cukru i soli w diecie. Niekorzystnie wpływa na nią również alkohol, poszerzając naczynia krwionośne. Zgubny wpływ na cerę naczynkową posiadają także papierosy. Jeśli palimy, dla własnego dobra należałoby pomyśleć o rzuceniu nałogu. Warto także ograniczyć stosowanie ostrych przypraw. Mowa tu przede wszystkim o ostrej papryce, jak również o wasabi, chrzanie czy pieprzu. Ostre przyprawy zaostrzają bowiem rumień i mogą powodować wysyp nieestetycznych niedoskonałości. Warto włączyć do swojego jadłospisu żywność wzmacniającą kruche naczynia krwionośne. Mogą być to przede wszystkim owoce jagodowe, jak również zielone warzywa liściaste. Swoją uwagą warto byłoby także obdarzyć świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne oraz rzecz jasna koktajle. Istotne jest także i to, aby wypijać odpowiednie ilości płynów. Część z nich mogą stanowić zioła, takie jak pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny czy czystek ladanowy.
Zredukuj stres
Nie od dziś wiadomo, że kondycję cery płytko unaczynionej pogarsza stres. Nadmierne napięcie emocjonalne może niestety skutkować pojawieniem się przetrwałego rumienia. Ważne jest więc to, aby jak najskuteczniej walczyć z uciążliwym stresem. Wiele osób nie wie jednak, jakie metody można wykorzystać. Wbrew pozorom, okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Na pewno dobrze byłoby zwrócić swoją uwagę na techniki relaksacyjne, które cieszą się ostatnio coraz większym uznaniem. Dobrym wyborem będzie również medytacja. Powinniśmy także rozważyć skorzystanie z psychoterapii, zwłaszcza jeśli stres zaczął wywierać destrukcyjny wpływ na naszą codzienność. Musimy bowiem mieć na uwadze to, że stres wpływa niekorzystnie nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale również na nasze zdrowie.
A może suplementacja?
Jeżeli chcemy w kompleksowy sposób zadbać o cerę płytko unaczynioną, powinniśmy zwrócić uwagę także na suplementy. Niedobory witamin oraz składników mineralnych mogą bowiem powodować dosyć poważne problemy skórne. Warto byłoby więc oznaczyć poziom witaminy D w swojej krwi. Sprawdźmy także poziom cynku czy selenu. W razie niedoborów, należałoby wdrożyć suplementację. Pomocne może okazać się także stosowanie tabletek z wyciągami ziołowymi. Wiele ziół wzmacnia bowiem kruche naczynia krwionośne. Mowa tu między innymi o fiołku trójbarwnym, jak również o skrzypie polnym czy pokrzywie. Takie tabletki ziołowe stanowią wspaniały zamiennik klasycznych naparów. Warto bowiem mieć świadomość tego, że nie każdy jest w stanie znieść charakterystyczny smak herbat ziołowych. Jeżeli nie wiemy jednak, czy stosowanie jakiegoś suplementu będzie bezpieczne, skorzystajmy z pomocy lekarza pierwszego kontaktu lub poprośmy o poradę farmaceutę w aptece. Przestrzegajmy zawsze zaleceń producenta dotyczących dawkowania.