Na czym polegają badania przełyku i kiedy warto je wykonać?

Na czym polegają badania przełyku i kiedy warto je wykonać?

Masz problem z przełykaniem śliny lub pokarmu? Odczuwasz ból podczas jedzenia? To sygnały, że warto zapisać się na badania przełyku. Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem diagnostycznym. Dowiedz się, jakie są dostępne metody rozpoznania dolegliwości górnego odcinka przewodu pokarmowego, a także jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty.

Wskazania i przeciwskazania do badania przełyku

Przełyk jest to początkowy odcinek przewodu pokarmowego, dlatego jeśli u pacjenta występują dolegliwości bólowe związane z przyjmowaniem pokarmów, piciem czy przełykaniem śliny – może to oznaczać, że w obrębie tego odcinka występują nieprawidłowości. Jakie jeszcze wskazania do badania przełyku warto wymienić?

  • diagnostyka przy chorobie refluksowej przełyku lub niepowodzenie leczenia choroby refluksowej przełyku,
  • diagnostyka zaburzeń połykania,
  • achalazja, czyli upośledzenie dolnego zwieracza przełyku,
  • ocena nieprawidłowości perystaltyki przed planowaną fundoplikacją i zabiegami na przełyku w celu ustalenia położenia sondy pH-metrycznej/impedancji-pH,
  • diagnostyka chorób ogólnoustrojowych, obejmujących górny przewód pokarmowy,
  • diagnostyka bólów zamostkowych o nieznanej przyczynie (tzw. NCCP – Non Cardic Chest Pain),
  • wykluczenie etiologii (przyczyny) przełykowej zaburzeń połykania oraz łaknienia w anoreksji,
  • przed zabiegami bariatrycznymi (związanymi z leczeniem otyłości),
  • pierwotne zaburzenia motoryki trzonu.

Najczęstszymi badaniami przełyku są endoskopia lub badanie radiologiczne przełyku, a jeśli nie pozwalają ustalić jednoznacznego rozpoznania – specjalista kieruje pacjenta na manometrię przełyku.

Badania te są stosunkowo mało inwazyjne, jednak wymagają wprowadzenia do górnego odcinka przewodu pokarmowego niewielkich giętkich instrumentów medycznych, co może powodować dyskomfort, a także niewielkie krwawienie z nosa lub ust, które ustępuje samoistnie. Objawy, które mogą wykluczyć możliwość przeprowadzenia badania, to m.in:

  • brak współpracy ze strony pacjenta,
  • aktywne krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • niedrożność przełyku lub jamy nosa,
  • nieustabilizowana choroba wieńcowa.

Pacjent ponadto powinien poinformować lekarza o wszelkich chorobach towarzyszących, szczególnie w przypadku poważnych chorób układu oddechowego lub krążenia, ponieważ może wówczas wymagać specjalnej opieki podczas badania przełyku.

Manometria wysokiej rozdzielczości – skuteczne badanie przełyku

Jednym z najskuteczniejszych badań przełyku w diagnostyce chorób w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego jest manometria przełyku wysokiej rozdzielczości. Metoda ta polega na pomiarze ciśnienia (napięcia) na wysokości górnego oraz dolnego zwieracza przełyku, a także w obrębie mięśniówki przełyku. Dzięki manometrii przełyku lekarz może ocenić wiele parametrów, które decydują o jego czynności.

Cierpisz na wyżej wymienione dolegliwości lub już otrzymałeś od swojego lekarza zalecenie wykonania badania przełyku? Zgłoś się do gabinetu dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik – specjalistki od chorób wewnętrznych, dietetyka i gastroenterologa. Podczas wizyty możesz liczyć na profesjonalną opiekę i przeprowadzenie diagnostyki na nowoczesnej i precyzyjnej aparaturze medycznej.

Dodaj komentarz