Olej kokosowy – właściwości, zastosowanie i przechowywanie

Olej kokosowy – właściwości, zastosowanie i przechowywanie

jak przechowywać olej kokosowy

Stanowi znakomite źródło witamin, umożliwia zdrowe smażenie, a co więcej, coraz częściej znajduje zastosowanie w kosmetyce. Mowa o oleju kokosowym, który nie bez przyczyny został okrzyknięty mianem najzdrowszego oleju na świecie. Sprawdź, jakie ma właściwości, w jaki sposób najlepiej go używać, a także dowiedz się, jak przechowywać olej kokosowy.

Jakimi właściwościami może poszczycić się olej z kokosa?

W składzie tego naturalnego oleju znajdują się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT takie jak kwas kaprylowy, kapronowy oraz laurynowy. Substancje te wykazują działanie ochronne, a dzięki temu, że stosunkowo szybko wchłaniają się do krwiobiegu, mogą być stosowane przez osoby cierpiące na schorzenia związane z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów. Niemal połowę składu oleju kokosowego stanowi kwas laurynowy, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego, a także wykazuje właściwości wirusobójcze.

Zastosowanie oleju kokosowego

Jeszcze do niedawna sądzono, że produkt ten może być stosowany wyłącznie w kuchni. Na chwilę obecną olej kokosowy jest coraz częściej wykorzystywany w kosmetyce, ponieważ dzięki swoim właściwościom doskonale nawilża i zmiękcza skórę, chroniąc ją przed nadmiernym przesuszeniem oraz przywracając odpowiednią elastyczność. Zawarte w nim związki antyoksydacyjne wspaniale wygładzają zmarszczki i zapewniają naskórkowi zdrowy, promienny wygląd, natomiast witamina E wspomaga naturalne procesy regeneracyjne. Olej kokosowy można też używać do smażenia, ponieważ nadaje się do przyrządzania potraw nawet w wysokich temperaturach.

Olej kokosowy – jak przechowywać?

Zastanawiając się, jak przechowywać olej kokosowy, należy wiedzieć, że oryginalny wyrób z kokosa nie jełczeje tak szybko, jak inne tłuszcze. Aby móc korzystać z jego cennych właściwości nawet przez rok, produkt najlepiej przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. W takich warunkach ulega stwardnieniu i swoim wyglądem przypomina masło lub smalec. Chcąc go upłynnić, wystarczy postawić opakowanie z olejem w ciepłym miejscu. Olej kokosowy należy chronić przed działaniem wilgoci i intensywnego promieniowania słonecznego. Olej kokosowy przechowywanie nie jest więc niczym skomplikowanym.

Podsumowanie

Dzięki swoim właściwościom olej kokosowy może być bez obaw używany zarówno na zimno, jak i na ciepło. Poza tym, że doskonale nadaje się do smażenia potraw, można go również stosować do pielęgnacji włosów, czy jako nawilżający olejek do masażu całego ciała. Znajdujące się w jego składzie związki antybakteryjne i wirusobójcze mają też korzystny wpływ na zmiany skórne.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Dodaj komentarz