Zwyrodnienia kraciaste. Czy są dla nas groźne?

Zwyrodnienia kraciaste. Czy są dla nas groźne?

Niektóre problemy zdrowotne jesteśmy w stanie zlekceważyć. Jednak kiedy coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami, działamy szybko. To zrozumiałe, bo narząd wzroku jest bardzo wrażliwy, a jednocześnie konieczny do codziennego funkcjonowania. Zamiast po omacku szukać możliwych przyczyn chorób oczu w Internecie, lepiej postawić na profilaktykę i wizytę u dobrego specjalisty. Jeśli twój wzrok się pogorszył lub masz wrażenie, że obrazy, na które patrzysz, zniekształcają się, mogą to być zwyrodnienia kraciaste.

Czym są zwyrodnienia kraciaste?

Zwyrodnienia kraciaste to popularna odmiana zwyrodnień siatkówki. Najczęściej dotykają one osób, które cierpią na krótkowzroczność. Ich zdiagnozowanie jest bardzo ważne, ponieważ schorzenie przyczynia się do powstania innych nieprawidłowości, takich jak przedarcie lub rozwarstwienie siatkówki.

Jeśli pacjent cierpi na zwyrodnienie kraciaste siatkówki, okulista, wykonując badanie, dostrzeże na gałce ocznej białe linie, układające się w kratkę. Tak powstała nazwa choroby. Konieczny może okazać się wówczas zabieg laserowy. Niestety, nawet on może nie wystarczyć do pełnego uchronienia oka przed rozwojem innych chorób.

Jakie są objawy zwyrodnienia kraciastego?

Objawy zwyrodnień siatkówki mogą przypominać te, które występują także w przypadku innych chorób narządu wzroku. Dlatego jeśli zauważysz u siebie:

  • pogarszający się wzrok (np. zaburzenia ostrości widzenia)
  • ciemne plamy, błyski lub mroczki przed oczami
  • stopniową utratę widzenia w jednym lub obojgu oczu

koniecznie zgłoś się do specjalisty w celu zweryfikowania ich przyczyny.

Przyczyny zwyrodnień siatkówki i profilaktyka

Schorzenia siatkówki, w tym zwyrodnienia kraciaste, mogą być spowodowane m.in.:

  • wirusami 
  • bakteriami
  • toksynami
  • pasożytami
  • nieleczonym stanem zapalnym oka.

Dlatego najlepsze, co możemy zrobić, to profilaktyka i obserwacja naszego zdrowia. Stały nadzór specjalisty pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z narządem wzroku we wczesnym stadium, co da nam szansę na ich pełne wyleczenie. Zwyrodnienia kraciastego jesteśmy w stanie uniknąć, jeśli zachowamy właściwą higienę oczu. Nie przecierajmy ich nadmiernie, chrońmy je przed sztucznym światłem i nawilżajmy. Ponadto, reagujmy na wszelkie niepokojące symptomy.

W profilaktyce i leczeniu wzroku specjalizują się przedstawiciele projektu ,,Okulistyka akademicka”. Jego założyciele stworzyli serwis internetowy, dzięki któremu odnajdziesz najlepszych okulistów w Warszawie. Dowiesz się również więcej o chorobach oczu i metodach, które pozwolą im zapobiec.

Dodaj komentarz