Usuwanie niechcianych insektów: karaczanów oraz pluskiew

Usuwanie niechcianych insektów: karaczanów oraz pluskiew

Karaluchy i pluskwy to jedne z najczęściej występujących szkodników domowych. Niestety bardzo łatwo je do mieszkania przynieść, ale już ciężko się pozbyć. Co ważne, nie zawsze są oznaką brudnego mieszkania. Także w zadbanych przestrzeniach nieproszeni goście mogą się pojawić. Jak rozpoznać szkodniki i jak się ich pozbyć? Zobacz, na czym polega dezynsekcja. 

Dezynsekcja Toruń – na czym polega? 

Dezynsekcja Toruń to szereg działań, których głównym celem jest pozbycie się szkodliwych owadów. Jak już wiesz, do najpopularniejszych szkodników należą karaluchy i pluskwy. Możemy przynieść je do domu z komunikacji miejskiej, ze sklepu, lub też mogą przedostać się od sąsiadów. Warto przy tym wiedzieć, że nawet jeden robak jest zwiastunem większego problemu. Warto więc od razu rozprawić się ze szkodnikami i nie czekać na pogorszenie się sytuacji. Karaluchy i pluskwy są szkodliwe dla naszego zdrowia – przenoszą różnego rodzaju bakterie i wirusy, a tym samym choroby. 

Do najskuteczniejszych metod dezynsekcji należą opryski chemiczne. Specjalne środki rozpyla się na całej powierzchni, dzięki temu możesz pozbyć się zarówno dorosłych osobników, jak i larw oraz jaj. Odpowiednio przygotowana i przeprowadzona dezynsekcja powinna zlikwidować owady we wszystkich stadiach rozwoju. 

Jak rozpoznać szkodnika w domu? 

Jak rozpoznać karaluchy i pluskwy? Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim karaluchy najczęściej występują w kuchni oraz łazienkach – wszędzie tam, gdzie ciepło i wilgotno. Żywią się ludzkim jedzeniem, w którym składają jaja i roznoszą zarazki. Z tego względu ich obecność jest wyjątkowo niebezpieczna. Karaluchy mają lekko spłaszczony odwłok i długie czułki. Najczęściej są koloru brązowego, ale mogą być i czarne. Rozpoznasz je także po odchodach, czyli czarnym pyle, który przypomina fusy kawy. 

Z kolei pluskwy najczęściej zamieszkują bardzo blisko ludzi – na przykład w materacach, tapicerkach, ale także ścianach, czy nawet starych obrazach. To właśnie w tych miejscach pluskwy pozostawiają swoje odchody. Są to charakterystyczne brązowe lub czarne kropki. Ponadto pluskwy znoszą jaja, które możesz znaleźć na przykład w pościeli. Pluskwy domowe rozmnażają się w zastraszającym tempie, szczególnie jeśli mają sprzyjające warunki – temperaturę powyżej 15 stopni Celsjusza i dostęp do żywicieli. Pluskwy żywią się krwią zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. W przypadku zaobserwowania szkodników od razu zdecyduj się na usługę dezynsekcji.

Dodaj komentarz